Mimo deszczowej pogody na Arenę Lublin w niedzielę przyszły setki lublinian. Podczas pikniku stadion podzielono na cztery strefy: naukową, artystyczną, sportową i wystawienniczą. W części naukowej zaprezentowało się ponad 20 wystawców. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z doświadczeniami chemicznymi.
- Pokazujemy, jak robić bańki z suchego lodu, albo jak zamienić miedzianą monetę na srebrną. Dzieci lubią, jak coś zmienia kolor, kształt. Podobają im się takie doświadczenia. Mimo pogody frekwencja dopisuje - opowiada Monika, studentka II roku chemii UMCS. Atrakcje dla uczestników imprezy przygotowała też Politechnika Lubelska. Dzięki specjalnym technikom pomiarowym i kamerze nagrywającej w trójwymiarze mierzono tu prędkość piłki wpadającej do bramki. - Zająłem drugie miejsce, piłka miała 30 km na godzinę - opowiada 12-letni Kamil.
W programie Lubelskiego Festiwalu Nauki znalazło się w sumie 1130 projektów. Weźmie w nich udział prawie 40 tysięcy osób (tyle zadeklarowało się na stronie imprezy). Na wtorek zaplanowano m.in. spotkanie z prof. Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a w środę i czwartek w Chatce Żaka odbędą spektakle i koncerty zainspirowane twórczością poetycką polskich noblistów. Dwunasta edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem 'Nauka drogą do Nobla' rozpoczęła się w sobotę i potrwa do piątku, 25 września.
Szczegółowy program na stronie www.festiwal.lublin.pl.
Wszystkie komentarze