Dziś rano rozpoczęło się grodzenie placu Litewskiego, które będzie początkiem jego przebudowy. Nasz fotograf w środę po południu wybrał się by uwiecznić na zdjęciach ostatni dzień serca Lublina w takim kształcie.
Sam plac powstał na obszarze dawnego przedmieścia miasta, które było nazywane Krakowskim. To tędy od czasu założenia Lublina prowadził jeden ze szlaków do miasta. To najprawdopodobniej tu podczas podpisywania Unii Lubelskiej w 1569 roku obozowali posłowie litewscy. Natomiast pierwszy raz nazwą plac Litewski posłużył się w 1839 roku Seweryn Sierpiński w przewodniku 'Obraz Miasta Lublina'.
Przez lata plac przechodził wiele przeobrażeń. W latach 1876-1925 na placu Litewskim funkcjonowała cerkiew, którą w okresie międzywojennym rozebrano. Jej fundamenty znajdują się z dużym prawdopodobieństwem w okolicy dzisiejszej fontanny. Po jej rozebraniu sprawdzą to archeolodzy.
Natomiast obecny kształt plac Litewski zyskał w latach 60. ubiegłego wieku. Otaczają go dawne pałace magnackie - Lubomirskich, Czartoryskich oraz Gubernialny. W pierwszym i ostatnim mieszczą się dziś wydziały UMCS. Natomiast w pałacu Czartoryskich siedzibę ma Lubelskie Towarzystwo Naukowe.
Natomiast z południowej strony placu Litewskiego znajdują się budynek Poczty Głównej. Zbudowany 1861 roku, a później rozbudowywany oraz kościół i klasztor oo. Kapucynów. Pomiędzy nimi jest niewielki plac im. Józefa Czechowicza. On również będzie objęty pracami w ramach przebudowy placu Litewskiego.
Wszystkie komentarze