Pałac Lubomirskich, zwany też Poradziwiłłowskim ma bardzo bogatą historię. Sięga ona aż XVI wieku. Według źródeł obradom sejmu polsko-litewskiego, którego efektem była unia między oboma narodami towarzyszył też hołd lenny złożony królowi polskiemu przez księcia pruskiego Albrechta II Fryderyka Hohenzollerna 19 lipca 1569 roku. XIX-wieczne przekazy mówią o tym, że hołd mógł mieć miejsce w XVI-wiecznym, nieistniejącym już renesansowym dworze o charakterze obronnym należącym do rodu Firlejów.
To właśnie pod obecną siedzibą Wydziału Politologii mogą się kryć relikty owego dworu. Mogą być pod nią także pozostałości barokowego pałacu wzniesionego według projektu Tylmana z Gameren. Obecny kształt pałacu został, bowiem nadany podczas przebudowy z 1830 roku. Była ona spowodowana mającym miejsce rok wcześniej pożarem budynku, w którym od 1822 roku decyzją namiestnika gen. Józefa Zajączka mieściła się Komisja Województwa Lubelskiego. Wcześniej pałac należał do rodzin: Firlejów, Ostrogskich, Lubomirskich, Pawła Karola Sanguszki i Szeptyckich. W 1801 roku zniszczony budynek kupił na aukcji burmistrz Beniamin Finke i przekazał go rządowi.
Pałac jest najbardziej znamy z faktu, że to właśnie w nim w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku utworzono Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński. O historycznym wydarzeniu przypomina tablica umieszczona przy głównym wejściu. Natomiast aula nosi imię Daszyńskiego. Według legend właśnie z balkonu pałacu miała zostać ogłoszona niepodległość Polski po I wojnie światowej. W rzeczywistości stało się to kilkadziesiąt metrów dalej, w hotelu Victoria, który sąsiadował z kościołem Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. Hotel został zniszczony podczas bombardowania Lublina w 1939 roku.
W czasie II wojny światowej w budynku mieściła się siedziba władz wojskowych. Po niej został on przekazany Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Mieściły się tu kolejno Wydział Prawa, później rektorat i Klub Studencki, a obecnie Wydział Politologii.
Ostatni duży remont budynek przeszedł w 2000 roku. Mimo tego nadal wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego władze uczelni postanowiły go sprzedać.
Wszystkie komentarze