Portal architektoniczny bryla.pl opublikował galerię zdjęć budynków ZUS w Polsce. 'Kicz, namnożenie form i refleksyjne szkło, które odbija otoczenie, ale nie pokazuje wnętrza. To znaki rozpoznawcze wielu siedzib Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Architektoniczny rozmach niestety nie idzie w parze z jakością stawianych budynków. Oliwy do ognia dolewa fakt, że przysłowiowe 'pałace' zostały zbudowane za pieniądze podatników. Tymczasem co jakiś czas w media pojawiają się informacje o stale powiększającym się deficycie w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych' - czytamy na portalu. W zestawieniu znalazł się też przykład z Lublina.
Lubelski ZUS mieści się w sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Zana o numerach 36, 36A i 38A i 38C (wieżowiec). Część wieżowca użytkują inne instytucje. Jak informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie, łączna powierzchnia zajmowana przez instytucję to ok. 13,7 tys. mkw.
Obiekty przy Zana 38C (wieżowiec) i 38A nie były budowane na potrzeby ZUS. Powstawały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. ZUS wprowadził się do nich w 1989 roku. Te nowsze, przy Zana 36-36A powstały w 1998 roku. Autorami projektu są architekci: prof. dr arch. Zygmunt Hofman i mgr. inż. arch. Witold Thumenas. - Z dzisiejszej perspektywy wygląd tych budynków zachwytu nie budzi, to oczywiste. Ich uroda wpisywała się w pewnym sensie w styl lat dziewięćdziesiątych, kiedy powstawały - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. Dodaje jednak, że istotne jest to, że spełniają podstawowe warunki związane z obsługą klientów.
Korba broni jednak budynków ZUS podkreślając, że nie sposób wrzucić do jednego worka. - Są wśród nich przykłady bardzo ciekawej architektury. Np. chwalony ostatnio ZUS w Zabrzu, siedziba Zakładu w Gdańsku, która współgra ze swoim historycznym otoczeniem, czy mieszczący się w kamienicy I Oddział ZUS w Warszawie. Budynek Centrali ZUS w Warszawie w 2008 roku otrzymał prestiżowy tytuł 'Budowy Roku' od Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Został wyróżniony za wysoką jakość realizacji w stosunku do niskiego kosztu wykonania - dodaje. Zapewnia też, że nie ma związku między pieniędzmi na budowę lub modernizację budynków ZUS a deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Budżet ZUS i FUS to dwa odrębne fundusze - mówi.
Wszystkie komentarze