Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 42
8 stycznia do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa posłów PiS dotyczący postępowania ws. wykroczeń. Projekt zakładał między innymi zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Właśnie przeciwko takiemu pomysłowi sprzeciwiali się organizatorzy protestu 'Wypad z Winą plus'. Protestujący przypomnieli zgromadzonym, że w projekcie duży udział ma poseł Solidarnej Polski z Lubelszczyzny Jan Kanthak. W pikiecie przed biurem poselskim PiS wzięło udział ok. 20 osób. Policja większość z nich spisała.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 42
Zdjęcie Jakuba Orzechowskiego przedstawiające psy czekające na adopcję było otrzymało drugą nagrodę Grand Press Photo magazynu Press w kategorii 'Środowisko'. Nasz fotoreporter wykonał je w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Metalurgicznej 5. Na terenie instytucji obowiązywał podwyższony reżim sanitarny w związku z COVID-19, zawieszone były odwiedziny i dni otwarte dla zainteresowanych przygarnięciem zwierząt.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 42
Kolejna odsłona konfliktu między większościowym udziałowcem 'Dziennika Wschodniego', znanym w Lublinie deweloperem Tomaszem Kalinowskim, a mniejszościowymi akcjonariuszami (redaktorzy i dziennikarze). Kalinowski chciał odwołać naczelnego 'Dziennika Wschodniego' Krzysztofa Wiejaka, bo, jak otwarcie mówił, gazeta psuła mu interesy. Pod koniec lutego likwidator spółki wydającej 'Dziennik Wschodni' wymienił zamki w drzwiach redakcji lubelskiej gazety.Obecni na miejscu dziennikarze 'Dziennika Wschodniego' dowiedzieli się, że likwidator dzień wcześniej powołał na stanowisko naczelnego gazety Pawła Puzia. To dziennikarz 'DW' zajmujący się m.in. motoryzacją. Puzio w sobotę rano pojawił się w redakcji, ale jej drzwi dla dziennikarzy zostały zamknięte.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 42
Agnieszka Mazuś podczas demonstracji przed 'Dziennikiem Wschodnim' w obronie wolnych mediów. Marzec 2021
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 42
Pod hasłem 'Nasze ciała krzyczą dość' odbyła się w marcu piąta już Manifa w Lublinie. Jej celem było pokazanie sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w kraju. Chodziło m.in. o niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, wprowadzającego zakaz aborcji nawet w przypadku ciężkich wad płodu. 'Teraz nasza wolność jest szczególnie naruszana, dlatego wychodzimy na ulicę, by wykrzyczeć DOŚĆ!' - tłumaczyli organizatorzy.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 42
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 42
To największa inwestycja w Lublinie. Pomiędzy ulicami Gazową, Młyńską i Dworcową, w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, kosztem około 300 mln zł, powstaje Dworzec Metropolitalny. Nowe centrum komunikacyjne ma być gotowe w wakacje 2022 roku. Oddanie nowego dworca do użytku sprawi, że duża część ruchu oraz pasażerowie przeniosą się z Podzamcza właśnie do dzielnicy dworcowej.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 42
W kwietniu posłowie Koalicji Obywatelskiej podsumowali w Lublinie efekty kontroli, jaką prowadzą od roku w sprawie kontraktu zawartego przez Ministerstwo Zdrowia z lubelską spółką E&K. Na nieudanej transakcji skarb państwa stracił kilkadziesiąt milionów złotych. 14 kwietnia 2020 roku, kilka godzin po podpisaniu umowy na zakup 1241 aparatów, ministerstwo przelało na konto E&K aż 35 mln euro zaliczki. Pierwszą partię respiratorów Izdebski obiecał dostarczyć jeszcze w kwietniu. Nie wywiązał się.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 42
Uroczystości pogrzebowe Izabelli Sierakowskiej odbyły się w kwietniu na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie i miały charakter państwowy. W ich trakcie rodzinie Izabelli Sierakowskiej wręczono Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, bo pośmiertnie działaczkę lewicy odznaczył prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział m.in. prezydencki minister Andrzej Dera.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 42
Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy w Lublinie, 31 kwietnia 2021
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 42
Po emocjonującym meczu finałowym Fortuna Pucharu Polski Raków Częstochowa pokonał na Arenie Lublin Arkę Gdynia 2:1. Od sezonu 2013/2014 stałym miejscem rozgrywania finału jest Stadion Narodowy w Warszawie. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa i związanych z tym obostrzeń nie było możliwości zorganizowania tego spotkania w stolicy. Stąd też zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję, aby mecz odbył się w Lublinie. I to po raz drugi z rzędu, bo przed rokiem - z takich samych przyczyn - też gospodarzem finału było miasto nad Bystrzycą.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 42
Na początku maja w hali Icemanii przy al. Zygmuntowskich 4. zaczął działać punkt szczepień powszechnych. Powstał on we współpracy Lublina z 1. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie. W ramach punktu funkcjonowało 10 zespołów szczepiących. W PSP w hali Icemanii mogły zaszczepić się wszystkie osoby spełniające wymagania określone w Narodowym Programie Szczepień.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
13 z 42
W trzecim meczu finałowym fazy play-off I ligi siatkarze LUK Politechniki ograli BBTS 3:0 i awansowali do PlusLigi. Tym samym po 56 latach przerwy - od czasu gry w najwyższej klasie AZS-u Lublin - zespół z miasta nad Bystrzycą znowu zagrał w siatkarskiej elicie.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 42
Od soboty 15 maja, po niemal siedmiu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, puby, kluby i restauracje znów mogły przyjmować gości. Na początek otworzyły się jedynie ogródki gastronomiczne, ale zainteresowanie gości i tak było ogromne. Wiele lokali w Lublinie wznowiło działalność już minutę po północy. Restauratorzy podkreślali też, że na kolejny lockdown już się nie zgodzą.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 42
Firma TBV, która wybudowała ścieżkę terenową na górkach czechowskich, z okazji jej otwarcia przygotowała szereg atrakcji dla mieszkańców. Zaczęło się od zajęć jogi z Martą Iwanek. Później były też zabawy dla dzieci, wśród nich m.in. zabawy z chustą, gry terenowe, pokaz dużych baniek mydlanych, sporo gier i zabaw ruchowych oraz warsztaty plastyczne i konkursy sportowe. Ścieżka znajduje się na gruncie, który deweloper wcześniej oddał za symboliczną złotówkę. W zamian liczył na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, tak by mógł wybudować osiedla mieszkaniowe na ok. 30 ha terenu.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
16 z 42
Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią koronawirusa Noc Kultury powróciła na ulice Lublina. - Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach. Chcemy stworzyć jak najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki do zwiedzania, dlatego postanowiliśmy rozciągnąć Noc Kultury do granic możliwości - mówiła jej dyrektor Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie. Atrakcje lubelskiego festiwalu mieszkańcy odkrywali wyjątkowo aż przez siedem tygodni. Oprócz tych, których nie udało się pokazać w ubiegłym roku, pojawiło się też sporo nowości.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
17 z 42
Ubiegły rok w Lublinie obfitował w wydarzenia kulturalne, które zasługuje na statuetkę 'Strzały 2022' ?
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
18 z 42
Po rocznej przerwie Carnaval Sztukmistrzów znów przybrał formę, jaką znamy sprzed pandemii. Występy teatralno-cyrkowe, akrobatyczne oraz buskerskie powróciły na plac Litewski, Stare Miasto oraz błonia pod Zamkiem. Jednym z gości był Argentyńczyk Rolando Rondinelli, który w Lublinie pokazał spektakl muzyczny 'Tip Tap Poum'. Na widzów czekał m.in. spontaniczny koncert wykonany przy użyciu garnków, łyżek i spodków.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
19 z 42
Przed zapowiadaną w sierpniu w Sejmie debatą o 'lex TVN', w całej Polsce odbyły się ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów. W Lublinie głównym organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Na demonstrację w obronie TVN przyszło pod ratusz ponad pół tysiąca osób. - Bez wolnych mediów jesteś jak bez oczu. Nie wiesz, co się dzieje, potykasz się, przewracasz, jesteś na każdym kroku oszukiwany - mówił w Lublinie dziennikarz i pisarz Tomasz Piątek.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
20 z 42
Po dwunastu latach Tour de Pologne wróciło na Lubelszczyznę. Start 78. wyścigu zaplanowano 9 sierpnia na pl. Zamkowym. Kolarzy czekał tego dnia ponad 200-kilometrowy etap z Lublina, przez Roztocze, z metą w Chełmie. Do rywalizacji przystąpiły 22 ekipy - 19 najlepszych drużyn świata i trzy z 'dzikimi kartami'. W tej drugiej grupie była reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni wystąpili w składzie: Stanisław Aniołkowski, Patryk Stosz, Michał Paluta, Filip Maciejuk, Łukasz Owsian, Piotr Brożyna oraz mistrz Polski Maciej Paterski.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
21 z 42
Anglia, Słowacja, Włochy, ale też Brazylia, Meksyk czy Indie - w tych krajach dziennikarze znają już 57-letniego rolnika Janusza Wydrę. Sławę zdobył kilka lat temu po tym, jak odmówił deweloperom sprzedaży pól rolnych znajdujących się w samym środku osiedla Węglinek Południowy w Lublinie. Nie przestał ich uprawiać i regularnie jeździ kombajnem oraz ciągnikiem pomiędzy blokami. Mieszkańcom to się podoba, bo, jak podkreślają, lepiej oglądać z balkonu prace polowe niż okna innych budynków.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
22 z 42
Bilans burzy, która przeszła nad Lublinem w nocy z 16 na 17 sierpnia, to uszkodzone drzewa, zniszczone samochody i sygnalizacje świetlne. W powiecie lubelskim wiatr pozrywał dachy. O tym, że należy spodziewać się burzy, mieszkańcy województwa lubelskiego nie zostali poinformowani za pomocą SMS-ów, do czego w ostatnim czasie byli przyzwyczajeni. Bożena Wysocka z RCB tłumaczyła 'Wyborczej', że od IMGW przyszła rekomendacja, by alert wysłać do mieszkańców województwa podkarpackiego, a lubelskiego nie - i tak też RCB zrobiła.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
23 z 42
Od sierpnia muszla koncertowa Ogrodu Saskiego nosi imię lubelskiego kompozytora Romualda Lipki. Zdecydowali o tym dwa miesiące wcześniej lubelscy radni. Wnioskował o to prezydent miasta Krzysztof Żuk. Uroczystość uświetnił występ Budki Suflera z gościnnym udziałem Izabeli Trojanowskiej i Felicjana Andrzejczaka. W koncercie nie zaśpiewał Krzysztof Cugowski, bo - jak tłumaczył - zaproszenie, i to za pośrednictwem Facebooka, otrzymał zaledwie dzień przed uroczystością.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
24 z 42
Nadzwyczajna sesja Sejmiku Wojewódzkiego, podczas której radni skorygowali wprowadzoną jeszcze w 2019 r. uchwałę anty-LGBT. Wszystko dlatego, że z powodu kontrowersyjnych zapisów Komisja Europejska wstrzymała wypłatę 26 mln euro na łagodzenie gospodarczych skutków pandemii COVID-19. W poprawionej wersji stanowiska słowo 'LGBT' nie pada. Klub Prawa i Sprawiedliwości nie był jednak jednomyślny. Nowej wersji stanowiska nie poparli m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości Leszek Kowalczyk oraz Mieczysław Ryba, który kilka dni wcześniej mówił, że 'władze nie powinny ulegać dyktatowi Brukseli'.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
25 z 42
W rewanżowym meczu półfinałowym fazy play-off PGE Ekstraligi żużlowcy Motoru pokonali u siebie Moje Bermudy Stal. Tym samym powtórzyli sprzed 30 lat, kiedy to lubelscy żużlowcy wywalczyli wicemistrzostwo Polski. W walce o tytuł mistrza Polski zmierzyli się z Betardem Spartą Wrocław. Skazany na pożarcie Motor nie uląkł się wrocławian, ale tytułu zdobyć nie zdołał.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
26 z 42
- Honor, jaki mnie dziś spotyka, jest porównywalny tylko do zdobycia olimpijskiego złota, które jest ukoronowaniem sportowej kariery - mówił we wrześniu podczas uroczystości nadania honorowego obywatelstwa Tomasz Wójtowicz. Tytuł otrzymał podczas wyjątkowej uroczystości zorganizowanej w Trybunale Koronnym. Przyglądały się jej nie tylko władze miasta i samorządowcy, ale też działacze sportowi, siatkarze oraz najbliżsi 67-latka.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
27 z 42
Protest mieszkańców Krężnicy Jarej po tragicznym wypadku, w którym zginął 9-letni Filip
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
28 z 42
W styczniu uroczyście odsłonięto pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza - greckokatolickiego kapłana i męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Monument stanął na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną. Ks. Emilian Kowcz zmarł na Majdanku w 1944 r. Ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
29 z 42
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w październiku w milczącym proteście przed biurami posłów PiS. W ten sposób chciały pokazać, że nie jest im obojętny los uchodźców umierających z zimna na granicy polsko-białoruskiej. W zgromadzeniu w Lublinie wzięło udział około 70 osób. W milczeniu stali na ul. Królewskiej. W pewnym momencie z głośników puszczono nagranie z interwencji polskich pograniczników, którzy nakazywali uchodźcom opuszczenie terytorium Polski i cofnięcie się na stronę Białoruską.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
30 z 42
My zostajemy! Jesteśmy Europą! - to główne hasło październikowej demonstracji, która odbyła się przy ul. Królewskiej pod biurem posłów PiS. W niedzielny wieczór zgromadziła się tam grupa ok. tysiąca osób. Zajęli sporą część ul. Królewskiej. Od ratusza aż do archikatedry. Wiele osób miało ze sobą flagi Unii Europejskiej, a także małe transparenty z napisem 'Ja zostaję'.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
31 z 42
Wybitny etyk ks. prof. Andrzej Szostek otrzymał w październiku tytułu Honorowego Obywatela Lublina. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta podjęła na sesji 25 marca 2021 r. W Teatrze Starym w Lublinie odbyła się natomiast uroczystość nadania tego zaszczytnego tytułu. Laudację wygłosił Andrzej Jaroszyński, emerytowany dyplomata, w latach 1970-1990 związany z KUL. - Kochając Kościół, nie milczy na temat jego wad i błędów. Kochając Polskę, dzieli się również krytycznym spojrzeniem na jej historię i współczesność - mówił Jaroszyński.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
32 z 42
Na początku listopada 2021 r. w wielu miastach i miasteczkach naszego kraju odbyły się masowe protesty po śmierci Izabeli z Pszczyny.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
33 z 42
Złoty Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis' otrzymał od ministra kultury chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który obchodził w listopadzie 100-lecie działalności. Chór KUL specjalizuje się w muzyce religijnej a capella, ale wykonuje również muzykę inspirowaną tradycjami ludowymi oraz wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na festiwalach artystycznych. Odbył kilkaset krajowych i światowych tournée koncertowych.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
34 z 42
Próbne lądowanie oraz start śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lądowisku Szpitala Wojskowego. Jest ono zlokalizowane na dachu budynku. Personel podczas ćwiczeń doskonalił procedury związane z przyjęciem pacjentów transportowanych śmigłowcami LPR. Lądowisko działa od początku grudnia.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
35 z 42
Na wypełnionej po brzegi Arenie Lublin Motor podejmował w 1/8 Pucharu Polski stołeczną Legię. Lublinianie grali bardzo ambitnie, po pierwszej połowie prowadzili, ale to mistrzowie kraju zgarnęli pełną pulę. Warto odnotować, że w 26. minucie doszło do przedwczesnej przerwy. Stało się tak dlatego, że kibice odpalili race i z powodu zadymienia sędzia przerwał mecz, a potem na kilka minut odesłał zespoły do szatni. Trzy tygodnie później na posiedzeniu Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej zapadła decyzja o ukaraniu Motoru za brak bezpieczeństwa i porządku na stadionie.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
36 z 42
Od grudnia w muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu 'et non solum'. Znalazł się na niej m.in. reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, przedmiotów osobistych i darów, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza. W sumie do Lublina przyjechało kilkaset obiektów, które są pokazywane na prawie 700 m kw.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
37 z 42
Po raz ósmy w historii Lublina w niedzielę, 5 grudnia odbył się Orszak Świętego Mikołaja, który przeszedł ulicami miasta. Lubelski orszak to radosne święto, do którego zostali zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół, parafianie oraz mieszkańcy Lublina. Wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Głównym Starego Miasta występem zespołów dziecięcych z udziałem gwiazd muzyki rozrywkowej. A następnie barwny orszak maszerował ulicami: Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Słowikowskiego aż do placu przed kościołem św. Mikołaja.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
38 z 42
Na początku grudnia w ścisłym centrum pojawiły się dekoracje świąteczne znane mieszkańcom z ubiegłych lat. Na latarniach na deptaku zawisły świąteczne girlandy. Stanęło też osiem większych ozdób. Altanka inspirowana architekturą i freskami kaplicy Trójcy Świętej stanęła na ul. Grodzkiej, ramka do zdjęć z napisem 'Wesołych świąt życzy Lublin' oraz podświetlane figury anioła i pary mieszczan w renesansowych strojach zdobią plac Litewski, świąteczna bombka znalazła się na rynku, figura pisarza na Deptaku, a prezent i anielskie skrzydła pojawiły się na pl. Łokietka. Serce z napisu 'I love Lublin' zmieniono na choinkę.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
39 z 42
szpital - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
40 z 42
Gala Nagrody Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy w Chatce Żaka. Przedstawiciele Grupy Granica (na pierwszym planie prezeska Stowarzyszenia Homo Faber Anna Dąbrowska) odebrali ją za bezkompromisową pomoc uchodźcom i imigrantom od pierwszego dnia kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i rzetelne informowanie całego społeczeństwa o tym, co się na niej dzieje. W laudacji ks. prof. Alfred Wierzbicki zaznaczał, że dzięki działalności Grupy Granica oraz innym podobnym inicjatywom przełamany został front obojętności i wrogości wobec uchodźców w naszym kraju. Nagrodę otrzymał też były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl
41 z 42
Ponad 1,5 tys. osób protestowało w grudniu na placu Łokietka w Lublinie przeciwko 'lex TVN'. Była to jedna z wielu manifestacji organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji w wielu polskich miastach. 'My, obywatelki i obywatele Polski apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku.' - apelowali organizatorzy. Udało się. 27 grudnia prezydent ustawę odrzucił.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
42 z 42
Krzysztof Stefaniak, rolnik z Dysa pod Lublinem, trafił przed świętami Bożego Narodzenia na 10 dni do aresztu. Wszystko dlatego, że nie przyjął 500-złotowej grzywny za brak kolczyka u kilku świń. Wcześniej w związku z Afrykańskim Pomorem Świń wybito mu 300 tuczników, za które nie otrzymał ani grosza odszkodowania.
Wszystkie komentarze