Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 15
W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym można podziwiać ponad 2,5 tys. zwierząt. ZOO słynie w całym kraju z bardzo rzadkich gatunków ptaków. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Naszą galerię rozpoczynamy od Żurawia Koroniastego, który występuje w Afryce Środkowej. Charakteryzuje się dwumetrową rozpiętością skrzydeł. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. Co ciekawe, ptak został wybrany symbolem Ugandy i znajduje się w centralnym punkcie flagi państwowej tego afrykańskiego kraju.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 15
Czakałała Bura występuje jedynie w Ameryce Południowej na terenie bagnistych, nizinnych lasów i zakrzewień. Żyje zwykle w grupach, które nie przekraczają trzydziestu osobników. Jej wielkość nie przekracza 60 cm, a waga 580 g. Jest bojaźliwa, ale ciekawa otoczenia. Na niepożądanych osobników reaguje piskliwą paniką. Młode tuż po wykluciu się, są gotowe do opuszczenia gniazda
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 15
Flamingi - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 15
Ptaszarnia. To najnowsza część ogrodu zoologicznego w Zamościu. Jej budowa dobiegła końca w zeszłym roku.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 15
Amazonka Pąsowa to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych zamieszkujący wschodnią część Ameryki Południowej. Jest zagrożony wyginięciem. Nazwa pochodzi od liliowoczerwonej barwy piór na piersi. Jest aktywna w dzień. Żyje w stadach w koronach wysokich drzew. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego - trudno jest odróżnić samca od samicy.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 15
Ptaszarnia w ogrodzie zoologicznym w Zamościu. To najnowsza inwestycja jednej z największych atrakcji Lubelszczyzny
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 15
Miedzianka Szmaragdowa występuje na subkontynencie indyjskim, w Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii wraz z kilkoma wyspami Oceanii. Długość ciała wynosi 23-27 cm. Miedzianki szmaragdowe są stosunkowo niewielkimi gołębiami o zaokrąglonych kształtach ciała i dość krótkim ogonie. Upierzenie jest głównie fioletowawo-brązowe. Co ciekawe, młode są w pełni opierzone po 12-16 dniach życia, zdolność lotu w niewoli uzyskują w wieku około 21 dni.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 15
Żuraw Koroniasty występuje w Afryce Środkowej. Charakteryzuje się dwumetrową rozpiętością skrzydeł. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda. Koronniki są w Afryce obdarzane szacunkiem ze względu na swą dostojność i szlachetność. Np. Koronnik Szary został wybrany symbolem Ugandy i znajduje się w centralnym punkcie flagi państwowej tego kraju oraz na jego godle. Podczas panowania brytyjskiego był umieszczany na wojskowych odznakach, które nosili żołnierze ugandyjscy.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 15
Orlan. Ten rodzaj obejmuje ptaki występujące od Ameryki Północnej (bielik amerykański), przez Europę (bielik zwyczajny), Afrykę (bielik afrykański, bielik madagaskarski) i Azję (bielik białobrzuchy, bielik wschodni, bielik olbrzymi i bielik zwyczajny), aż po Oceanię (bielik melanezyjski) oraz Australię (bielik białobrzuchy). Długość ciała to 60-105 cm, rozpiętość skrzydeł 165-245 cm; masa ciała samic 1300-9000 g, samców 1100-6000 g.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 15
Kakadu Ognistoczuba. To gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kakaduowatych. Występuje jedynie w Australii, gdzie nie jest zagrożony wyginięciem. Bardzo ciekawe zabarwienie. Wierzch głowy, grzbiet, skrzydła, ogon i pokrywy podogonowe są białe. Czoło, boki głowy, szyja, pierś oraz brzuch - różowe, najjaśniejszy odcień występuje na bokach ciała oraz u nasady sterówek.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 15
Ibis Purpurowy jest ściśle chroniony. Zamieszkuje północną i środkową Amerykę Południową. Upierzenie młodych szare. Barwę szkarłatną przybiera dzięki pokarmom bogatym w karoten. U dorosłych ubarwienie nagich części ciała rdzawe. Końcówki piór czarne. Dziób ibisa jest cienki, długi i łukowato zagięty w dół. To narzędzie służące do sondowania miękkich mułów lub wody w poszukiwaniu pożywienia. Gniazduje w koloniach, często z innymi gatunkami ibisów i czapli.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 15
Dzioborozec Srebrnolicy występuje w Afryce Wschodniej od Etiopii i południowo-wschodniego Sudanu Południowego na południe po środkowy Mozambik i południowo-wschodnie Zimbabwe. Zasiedla tropikalne lasy, a także luźne zadrzewienia. Długość ciała: 60-70 cm; masa ciała: samce 1265-1400 g, samice 1050-1450 g. Co ciekawe raz dobrana para tworzy trwały związek. Gniazdo zakłada w dziuplach. Samica podczas okresu lęgowego zamurowuje się w dziupli od środka, używając do tego mułu, kału oraz resztek pożywienia. Pomaga jej w tym samiec, tworząc twardą ściankę z niewielkim otworem. Samica składa 1-2 jaja, które wysiaduje przez 40 dni, a przez ten czas jest karmiona przez samca.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
13 z 15
Paw Kongijski występuje jedynie w Demokratycznej Republice Konga. Ptak żyjący na dnie lasów. Pawie Kongijskie te zostały odkryte w latach 30. XX wieku. Zamieszkuje lasy tropikalne. Ptak łączy się w pary na całe życie. Samica znosi 2-3 jaja w gnieździe w spróchniałym pniu drzewa. Młode wylęgają się po 27-28 dniach. Upierzenie zielononiebieskie, metaliczne, na głowie czub z białoniebieskich piór. Brak charakterystycznego dla pawi ogona.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 15
Kakadu Biała to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kakaduowatych. Zamieszkujewyłącznie wyspy Halmahera, Bacan, Ternate, Tidore, Kasiruta oraz Mandiole w północnych Molukach w Indonezji. Jest białą papugą z brązowymi lub czarnymi oczami, oraz ciemnoszarym dziobem. Gdy się przestraszy, rozkłada swój ogromny, odstający, półokrągły grzebień na głowie. Kształtowi grzebienia, przypominającego parasol, zawdzięcza swoją angielską nazwę umbrella cockatoo. Normalnie grzebień znajduje się w pozycji leżącej. Spodnia strona skrzydeł oraz ogon mają barwę jasnożółtą i błyszczą się w czasie lotu papugi. Kakadu biała dożywa niekiedy 80 roku życia.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 15
Czubacz Rudy to gatunek dużego ptaka z rodziny czubaczy zamieszkujący Amerykę Północną i Południową. Występuje od wschodniego Meksyku przez Amerykę Centralną po zachodnią Kolumbię i zachodni Ekwador. Zamieszkuje wilgotne lasy nizinne, choć był też obserwowany w górach Panamy. Narażony na wyginięcie. Na głowie charakterystyczny kędzierzawy czubek. Samiec czarny, z wyjątkiem żółtej narośli na dziobie, białego brzucha i podogonia; samica w większości kasztanowobrązowa, z prążkowanymi skrzydłami i ogonem oraz czarno-biało delikatnie prążkowaną głową. U obu płci nogi są szare. Spotykany na ziemi zwykle pojedynczo lub parami. Spłoszony, zazwyczaj ucieka na piechotę. Tokujący samiec wydaje buczącą pieśń.
Wszystkie komentarze