Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
Lubelska fara
Niedawno pojawił się też inny pomysł, który wzbudzał wiele emocji. Tym razem chodzi o lubelską farę. W styczniu powołano stowarzyszenie, które wyszło z inicjatywą odbudowania pierwszego kościoła parafialnego w Lublinie. Według badań archeologicznych fara została wzniesiona ok. 1282 roku. Jak wtedy wyglądała? Na pewno był to budynek okazały, wzniesiony z cegły, wokół mogła być drewniana zabudowa.
To są jednak tylko domysły, bo po budynku zostały jedynie fundamenty. Niestety, przez pożary, które nawiedzały Lublin w XVI i XVII wieku i brak funduszy na remont, kościół św. Michała Archanioła popadał w ruinę. W końcu siedzibę parafii przeniesiono do dzisiejszej archikatedry, a władze zdecydowały o rozbiórce budynku. Fara zniknęła z mapy Lublina w 1855 roku, a na miejscu kościoła stworzono skwer z chodnikiem i trawą. Pierwsze i najszersze badania archeologiczne przy farze przeprowadzono w latach 1937-1938. Prace przerwała jednak wojna. W 1954 roku, aby upiększyć miasto na jubileusz istnienia PRL-u, na placu Po Farze wybudowano fontannę i posadzono drzewa.
Dopiero w latach 80. ogłoszono konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Wtedy to po raz pierwszy pojawił się pomysł odbudowy fary. Druga propozycja dotyczyła postawienia w tym miejscu metalowego rusztu w obrysie bryły kościoła i obsadzenie go roślinnością. I trzeci pomysł, który wygrał, czyli nadbudowanie fundamentów świątyni. Chociaż fara już dawno nie istnieje, a plany jej odbudowy raczej pozostaną tylko w fazie pomysłu, to do dziś w Lublinie możemy znaleźć pozostałości po pierwszej lubelskiej parafii. W archikatedrze znajduje się np. chrzcielnica i krzyż trybunalski z fary.
Wszystkie komentarze
No, już się nie popisuj "erudyto". Historycznie bywały liczne plany/mapy (dużo mniejszych niż obecnie) miast z zarysem budynków albo przynajmniej pierzei (np Kraków, Poznań). Tutaj, na przedstawieniu b. Placu Bernardyńskiego w wersji z pocz. XX wieku i dziś wyraźnie widać, że przebieg ulicy i domów był inny (pod kątem do obecnego).