Mat. Jacka Wardy
Ogród Podróży w Głusku
Oddziałem terenowym Poznawalni mógłby być Ogród Podróży, wzorowany na krakowskim Ogrodzie Doświadczeń oraz Wyspie Kultury, stworzonej na granicy polsko-niemieckiej.
Na niewielkim obszarze ok. 2 ha można w Głusku stworzyć szereg instalacji, zaczynając od "zielonego labiryntu", a na instalacjach edukacyjnych i wiszących domkach noclegowych kończąc. Podróże, do których odwołuje się proponowana nazwa, pozwolą wyjść z zajęciami edukacyjnymi poza bardzo ograniczoną przestrzeń centrum nauki.
Pierwsza propozycja - "Podróż po Układzie Słonecznym" - zakłada, że dokonujemy zmniejszenia Słońca i planet w skali 10 mln:1. Słońce miałoby w tej skali 13,92 metra średnicy. Szczęśliwym trafem odpowiada to dosyć dokładnie... średnicy fontanny na placu Litewskim.
W tej skali można bardzo dobrze zaznaczyć lokalizację kolejnych planet Układu Słonecznego (na zdjęciu). Można także zobrazować ich skalę na tablicach i billboardach na osi Krakowskie Przedmieście ― Aleje Racławickie ― Aleje Warszawskie ― droga ekspresowa S-17.
Druga z przygotowanych podróży zakłada powiększanie obiektów. W skali nanometrowej odbywa się obecnie większość odkryć naukowych oraz dokonywane są największe wynalazki. Nanorurki rewolucjonizują technologię. Również budowę DNA można omawiać dopiero w tej - lub nawet nieco większej - skali.
- Średniowieczni teolodzy zastanawiali się, ile diabłów zmieści się na czubku szpilki. My powinniśmy mieć pojęcie, ile zmieści się na nim bakterii - pisze w projekcie Jacek Warda.
Układ Słoneczny w Mieście najbardziej spektakularny byłby w Lublinie - od centrum w stronę Warszawy. Podobnie z Powiększalnikiem Miejskim - początkowo pomyślany był dla Wieży Trynitarskiej. Jednak i w Głusku jest możliwość zorganizowania takich spacerów na kilometrze kwadratowym.
Ogród Podróży, to część koncepcji Miasteczko Głusk.
Przeczytaj także w cyklu o Poznawalni: Jeśli nie Dworzec Północny, to co?
Wszystkie komentarze