Arena Kultury - M40
Szymon Pietrasiewicz, animator kultury, pracownik Centrum Kultury w Lublinie, twórca Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry": - W marcu i kwietniu przy ul 1-go Maja działał Punkt Kultury. Kiedyś był tam sklep mięsny, a my wspólnie z mieszkańcami postanowiliśmy znowu ożywić to miejsce, a punktem kuliminacyjnym miał być festyn z okazji pierwszego maja. "Święto ulicy" się udało i choć na chwilę odczarowaliśmy ten rejonu miasta, który przez mieszkańców Lublina nie jest postrzegany dość przychylnie - opowiada.
Teraz chcą, aby ten pilotażowy program stał się codziennością. "Rewiry" mają zamiar otworzyć dwa punkty, które miałyby żyć przez 12 miesięcy. Jeden właśnie na 1-go maja, a drugi w dzielnicy Za Cukrownią na ul. Skibińskiej. - Miejsca te mają być epicentrum społecznej działalności. Trzeba wydobyć potencjał kulturowy i wypełnić niszę nieobecnych tam domów kultury - tłumaczy Pietrasiewicz.
Okolice Dworca PKP i starej cukrowni zmieniają się na naszych oczach. W ostatnim czasie powstała tam m.in. nowa trasa zielona czy Arena Lublin. W przyszłości ma powstać dworzec metropolitalny. ? Chcemy wspierać te procesy rewitalizacyjne oraz poprawiać estetykę tych obszarów poprzez trwałe działania artystyczne ? dodaje Pietrasiewicz.
Pomysłodawcy w pierwszej kolejności chcą zapytać się o potrzeby kulturalne samych mieszkańców, bo to oni mają współtworzyć oba Punkty Kultury. Jeden z elementów działania punktów przewiduje zamknięcie fragmentów ulic dla ruchu samochodowego, tak aby oddać je mieszkańcom. Zostanie tam postawiona scena na której mieszkańcy zaprezentują stworzony przez siebie program artystyczny. W ciągu 12 miesięcy młodzież pozna tajniki starych gier (podchody, klasy, hacle czy gra w gumę), zostaną też odmalowane zdegradowane teraz bramy.
- Dlaczego to robimy? Uważamy, że kultura jest mechanizmem zmiany społecznej. Poprzez takie projekty zmienia się otoczenie, a ludzie się aktywizują. Chcemy pokazać, że na tych owianych złą sławą miejscach wcale nie jest tak najgorzej - kończy Pietrasiewicz.
Kacper Sulowski
Wszystkie komentarze