"Od 1995 roku mieszkam w Lublinie i przez ten czas tylko dwa razy słyszałem piosenkę związaną z tym miastem. Pierwsze dzieło dotyczyło pewnej posłanki SLD, (...) druga pozycja to podobno bojowa pieśń kibiców lubelskich" pisał przed laty w Internecie lubelski muzyk Mietek Jurecki. Sprawdziliśmy więc, czy faktycznie nasze miasto nie inspiruje artystów do pisania o nim piosenek. Efekt może was zaskoczyć. Jeden z utworów zaśpiewała nawet sama Kate Bush. Ale po kolei...
REKLAMA
fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
Ja z Lublina, Ty z Lublina
"Niby nic, a jednak coś, kto z Lublina - równy gość" - śpiewali przed laty Bohdan Łazuka i Piotr Szczepanik. Urodzeni w Lublinie artyści byli autorami popularnego w latach 60. programu estradowo-kabaretowego "Popierajmy się". Tworzyli go także Tadeusz Ross, Jacek Fedorowicz i Ryszard Markowski. To właśnie z tamtych czasów pochodzi ta kompozycja.
Co ciekawe, autorem tekstu do piosenki "Ja z Lublina, ty z Lublina" był urodzony w rumuńskim Aradzie Józef Prutkowski. Muzykę napisał Janusz Sent.
2 z 12
W kinie w Lublinie
W 2001 roku cała Polska oszalała na punkcie piosenki "W kinie w Lublinie" zespołu Brathanki. Utwór promował płytę "Patataj", która w szybkim tempie pokryła się platyną, a muzycy otrzymali Fryderyka w kategorii "Album roku - etno/folk".
Przebój był też pretekstem, by zorganizować grupie koncert na placu Zamkowym. - To było śmieszne. Natomiast bardzo lubię tę piosenkę i za każdym razem, gdy śpiewam ją w innych miastach, zastanawiam się, czy nie jest komuś żal, że wymieniam Lublin, a potem jeszcze Kraków. I rzeczywiście bardzo lubiłam przyjeżdżać do Lublina, bo myślałam sobie, że wreszcie śpiewam dla tych, dla których powinnam - mówiła po latach "Wyborczej" Halina Mlynkova.
RAFAŁ MIELNIK AG
3 z 12
Lublin, Grodzka 36a
Od lat wizytówką naszego miasta jest poprockowa grupa Bajm. Jej karierę rozpoczęła nagroda w koncercie debiutów na Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce za piosenkę "Piechotą do lata". W 2013 r. zespół obchodził jubileusz 35-lecia, z 14 albumami na koncie, 3 mln. sprzedanych płyt i dziesiątkami hitów. Wszystkie teksty piosenek pisze wokalistka.
Tytuł piosenki "Lublin, Grodzka 36a" nawiązuje do miejsca, w którym mieszkała i gdzie wychowywała się Beata Kozidrak.
4 z 12
LSM
"Lublin L.S.M, stąd właśnie jestem zapraszam w podróż z Juniorem Stressem, takiej podróży ty nie wygrasz SMS-em, sprzedawanie przeżyć dla mnie nie jest biznesem" - śpiewa na debiutanckiej płycie Marcel Galiński, szerzej znany jako Junior Stress. O swoim osiedlu opowiadał w jednym z wywiadów: "Za małolata, w latach 90. łaziłem tam i podziwiałem malunki chłopaków na ścianach. Dojrzewałem z tym i mieszkając tam, byłem w tym wszystkim od razu. Doceniam to, bo to jest niesamowite".
Zresztą Lublin pojawia się w jego piosenkach częściej. Jedną z ich bohaterek jest pani Irenka z ul. Wileńskiej, której "gofry nigdy nie wymiękną". Zgadzamy się z autorem.
5 z 12
Lubelski Lipiec 80
Budka Suflera zakończyła oficjalnie swoją działalność, ale to wcale nie oznacza, że Krzysztof Cugowski wybrał się na emeryturę. Niedawno ukazała się jego kolejna solowa płyta, a w wakacje wokalista nagrał utwór z okazji obchodów 35. rocznicy fali strajków robotniczych na Lubelszczyźnie, znanych pod nazwą "Lubelski Lipiec 1980".
Kompozytorem jest Mariusz Ostański, który w 2013 roku otrzymał Orła za muzykę do filmu "Komeda, Komeda...".
Taki duet musi być skazany na sukces.
6 z 12
Mój Lublin
Pamiętacie Michała Hochmana? Artysta zasłynął przed laty interpretacją "Diany" z repertuaru Paula Anki, a następnie "Konikiem na biegunach", który jest obecnie żelazną pozycją na koncertach Urszuli.
Pan Michał często wspomina swoje dzieciństwo i zabawy na ul. Lubartowskiej, późniejsze lata szkolne w liceum Zamojskiego i wrażenia z czasów, gdy rodził się rock'n'roll, a zagranicznych utworów słuchało się z wypiekami na twarzy. Jednak nie było mu dane rozwijać kariery - w 1968 roku razem z rodziną musiał wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. W wywiadach Hochman zawsze podkreśla, że kocha Lublin. Poświęcił też miastu jedną ze swoich piosenek.
fot. deviantART
7 z 12
To jest Lublin
Lublin zaistniał także w środowisku hip-hopowym. Utwór o naszym mieście napisał w 2006 roku lubelski duet DeWuA Mafia. Amatorski teledysk do piosenki oglądano na YouTube ok. 450 tys. razy. Zespół nagrał więc kawałek na nowo i "wrzucił" do Internetu swój pierwszy klip.
- Hiphop jest tym gatunkiem, w którym można wypowiedzieć się na każdy temat. Każdy ma prawo do takiej twórczości, jaka mu się podoba - mówili artyści w jednym z wywiadów.
8 z 12
Grupa braci
TaLLib potrafi docenić miejsce, w którym mieszka. "Bo to nasze schronienie i Lublin to nasz gród, pamiętaj by reprezentować godnie dziki wschód. Szanuje to miejsce, choć wkoło Babilon, kocham miejsce, z którego pochodzę. Bo to miejsce, to mój dom." śpiewa w utworze "Grupa braci".
Zanim Tomasz Słota rozpoczął nagrywanie pod pseudonimem TaLLib współpracował z karaibskim nawijaczem Devoted w ramach projektu RuddSound. W 2007, po czterech latach podpisywania się jako McToMa, zmienił pseudonim i zabrał się ostro do pracy. To właśnie wtedy wydał swoją pierwszą EP-kę "Demo-LLition".
Kate Bush
9 z 12
The Magician of Lublin
Wiedzieliście, że piosenkę o Lublinie ma w swoim repertuarze nawet... Kate Bush? Napisała ją jeszcze w latach 70. na potrzeby filmu "The Magician of Lublin" (Sztukmistrz z Lublina), będącego adaptacją powieści laureata Nagrody Nobla, Isaaka Singera. Wokalistka śpiewa m.in. "Popatrz na tych klaunów i sztuczki jakie robią. W cyrku życia wszystko jest słodko- gorzkie".
Choć utwór nigdy nie został oficjalnie wydany, można odnaleźć go na YouTube.
Youtube
10 z 12
Lubelski full
"Takiego piwa nie pił nawet król. Gul gul gul". Lubelski full zespołu Primo to jedna z największych zagadek ostatnich lat. Teledysk do tej piosenki nakręciła w 1994 roku TVP Lublin, a utwór dotarł nawet do pierwszego miejsca "Barachołki" w Radiu Lublin. Najlepsze czasy dla zespołu miały jednak dopiero nadejść...
W 2006 roku, gdy grupa już dawno nie istniała, "Lubelski full" podbił internet. Tylko na YouTube wyświetlono go ponad pół miliona razy. Dlaczego? To już chyba na zawsze pozostanie tajemnicą, podobnie jak i ostatni fragment lubelskiego przeboju: "Nad Lublin nadleciało stado wron. Nie wiadomo skąd!".
Zdjęcia udostępnione przez Poland Sotheby's International Realty
11 z 12
Jestem tu u siebie
Znacie inne piosenki o Lublinie? Podzielcie się nimi.
12 z 12
Jestem tu u siebie
Znacie inne piosenki o Lublinie? Podzielcie się nimi.
Wszystkie komentarze