Urząd Statystyczny w Lublinie
1 z 12
Trzecie miejsce pod względem zalesienia
W pierwszym rozdziale publikacji, "Geografia i środowisko" możemy dowiedzieć się, że łączna długość granic województwa wynosi 1,2 tys. km. Lubelskie jest trzecim pod względem wielkości województwem w Polsce. Większe jest tylko mazowieckie i wielkopolskie. Lasy zajmują blisko jedną czwartą powierzchni regionu, a użytki rolne ponad 70 proc., co stawia nasze województwo na trzecim miejscu w Polsce pod tym względem. Największym przedstawicielem świata żyjącego w naszych lasach jest łoś. Żyje ich w regionie prawie 4 tys. sztuk.
Urząd Statystyczny w Lublinie
2 z 12
Krągły Goraj
Tego na pewno nie wiedzieliście! Najwyższym punktem województwa lubelskiego jest wzgórze Krągły Goraj położone w gminie Lubycza Królewska na Roztoczu. Jego wysokość to prawie 389 m n. p. m.
Urząd Statystyczny w Lublinie
3 z 12
Parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty
W Polsce istnieją 23 parki narodowe. Dwa z nich znajdują na terenie naszego regionu. To Roztoczański Park Narodowy i Poleski Park Narodowy. Na naszym obszarze jest jeszcze 86 rezerwatów, 17 parków krajobrazowych i tyle samo obszarów chronionego krajobrazu
Urząd Statystyczny w Lublinie
4 z 12
Dwa miliony mieszkańców
Kolejny rozdział to "Społeczeństwo". W tej części możemy dowiedzieć się, że w woj. lubelskim żyje ponad 2 mln osób, co stanowi ponad 5,5 proc. ogółu ludności Polski. Najmniejszym miastem pod względem ilości mieszkańców są Modliborzyce. Mieszka tam ponad 1,4 tys. ludzi. W 2014 roku z woj. lubelskiego na stałe wyjechało ponad 9 tys. osób, w tym blisko tysiąc osób wybrało zagranicę. Przyjechało natomiast ponad 3,4 tys. ludzi, z tego blisko 300 osób z zagranicy.
Urząd Statystyczny w Lublinie
5 z 12
Muzea i kina
W tym rozdziale pojawiają się także informacje na temat kultury i sportu. Możemy przeczytać, że w regionie działa 48 muzeów i oddziałów muzealnych. Rocznie odwiedza je ponad milion osób. Pewnie mało kto wie, ale w woj. lubelskim funkcjonuje 31 kin. W 2014 roku wyświetlono w nich ponad 48 tys. seansów.
Urząd Statystyczny w Lublinie
6 z 12
Piłka nożna króluje
W 2014 roku w regionie działało 739 klubów sportowych, w których ćwiczyło ponad 46 tys. osób. Najczęściej uprawianym sportem była piłka nożna. Trenowało ją prawie 38 proc. wszystkich ćwiczących.
Urząd Statystyczny w Lublinie
7 z 12
W ochronie zdrowia jesteśmy mocni
Bardzo dobrze w skali kraju wypadamy w ochronie zdrowia. W 2014 roku w regionie działało ponad 1,1 tys. zakładów opieki zdrowotnej i ponad 400 praktyk lekarskich.
Urząd Statystyczny w Lublinie
8 z 12
Jeździmy starymi autami
Pod koniec 2014 roku w regionie zarejestrowanych było ponad 1,5 mln samochodów i ciągników. Na tysiąc mieszkańców województwa przypadało 493 aut. Chociaż liczba samochodów osobowych w lubelskim stale wzrasta, aż 78 proc. to pojazdy, które mają więcej niż 11 lat.
Urząd Statystyczny w Lublinie
9 z 12
Najmniej ekspresówek i autostrad
Lubelskie należy do województw najsłabiej wyposażonych w drogi szybkiego ruchu, do któych zaliczamy ekspresówki i autostrady. Pod koniec 2014 roku ich sieć w Polsce liczyła 1,5 tys. km autostrad i mniej więcej tyle samo dróg ekspresowych. W naszym regionie długość dróg ekspresowych wyniosła 80 km.
Urząd Statystyczny w Lublinie
10 z 12
Bezrobocie - 10 proc.
Ostatni rozdział to "Gospodarka". Można się tu dowiedzieć, że nasze województwo odpowiada za jedynie 4 proc. PKB całej Polski, podczas gdy woj. mazowieckie - ponad 22 proc. W 2014 roku stopa bezrobocia w województwie wyniosła blisko 10 proc.
Urząd Statystyczny w Lublinie
11 z 12
Gdzie pracujemy?
Zgodnie z tendencjami obserwowanymi w gospodarkach współczesnych państw, odsetek osób pracujących w rolnictwie stale maleje, wzrasta natomiast udział osób pracujących w usługach. Tak samo jest w przypadku naszego województwa. Jeszcze w 2000 roku w rolnictwie pracowało 39 proc. pracujących, mniej więcej tyle samo co w sektorze usługowym.
Urząd Statystyczny w Lublinie
12 z 12
Zarabiamy wciąż mniej niż średnia
Pod koniec 2014 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w naszym regionie 3,6 tys. zł i było niższe średnio o 10 proc. od średniego w Polsce (4 tys. zł)
Wszystkie komentarze