Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
1 z 9
Pierwsze prace przy budowie Humanistyki
Tuż po utworzeniu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1944 roku uczelni przydzielono kilka budynków zwolnionych przez wojsko. Swoich lokali użyczyły także lubelskie szkoły i szpitale. Kiedy miasto przekazało uczelni grunty, zaczęła się budowa gmachów uniwersytetu, z których studenci korzystają do dziś.
A na zdjęciu z lat 50. widać pierwsze prace przy fundamentach Humanistyki.
Fot. Rafał Michałowski / AG
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
2 z 9
Stary Humanik
Chociaż Wydział Humanistyczny powołano do życia w sierpniu 1952 roku, to jego studenci na swoją własną siedzibę musieli jeszcze poczekać. Tak wyglądały prace przy wznoszeniu Wydziału Humanistycznego w latach 60. Potem obok powstał kolejny gmach nazywany przez studentów ,,Nowym Humanikiem". Zajęcia mają tu studenci filologii czy historii. W starej części znajduje się m.in. Wydział Filozofii i Socjologii.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
3 z 9
Prawo, ekonomia, rektorat
Wydział Prawa i Administracji UMCS powołano już w 1949 roku. Początkowo mieścił się on w Pałacu Lubomirskich na Placu Litewskim (obecnie Wydział Politologii). 16 lat później utworzono jeszcze Wydział Ekonomiczny. Obecnie oba te wydziały połączone są z budynkiem rektoratu. Pod koniec lat 70. prace przy budowie jednego z najwyższych gmachów w Lublinie były już na ukończeniu.
JAKUB ORZECHOWSKI
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
4 z 9
,,Spotkajmy się pod Maryśką"
23 października 1964 r. na placu nazwanym imieniem patronki UMCS, pomiędzy budynkami Fizyki, Chemii a Kolegium Humanistycznym, odsłonięto pomnik Marii Curie-Skłodowskiej. Jego autorem jest Marian Konieczny. Pomnik został wzniesiony z inicjatywy Senatu Uczelni, a jego odsłonięcie było kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów 20-lecia uniwersytetu, a jednocześnie 30-lecia śmierci Patronki. Do dziś plac ten jest popularnym miejscem spotkań studentów. W 2012 roku obok pomnika odsłonięto rzeźbę-ławeczkę prof. Henryka Raabego.
JAKUB ORZECHOWSKI
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
5 z 9
Miasteczko akademickie w budowie
Kiedy w 1949 roku miasto przekazało uczelni kolejne grunty, zaczęła się budowa miasteczka akademickiego. Ale obecny wygląd i kształt kampusu powstał na przełomie lat 60 i 70. Pojawiły się tu domy studenckie, hala sportowa i Akademickie Centrum Kultury ,,Chatka Żaka". Inicjatorem i realizatorem tych przedsięwzięć był ówczesny rektor UMCS prof. Grzegorz Leopold Seidler. Na zdjęciu budowa akademików, lata 50.
Fot. Piotr Michalski / AGENCJA GAZETA
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
6 z 9
Ogromny gmach przy Radziszewskiego
Wraz z rozbudową miasteczka akademickiego swoją siedzibę znalazła także Biblioteka Główna UMCS. Zdjęcie przedstawia gmach w latach 60. Charakterystyczny, szary budynek znajduje się przy ul. Radziszewskiego 11.
JAKUB ORZECHOWSKI
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
7 z 9
Wydział Biologii i Nauk o Ziemi
Jednym z pierwszych wydziałów powołanych na UMCS-ie był Wydział Przyrodniczy. W 1946 roku przemianowano go na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, a chwilę później podzielono na dwa wydziały: Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Biologii i Nauk o Ziemi. Na tym ostatnim kształcili się studenci biologii i geografii. Na zdjęciu możemy zobaczyć budowę gmachu BiNOZ przy ul. Akademickiej z lat 60. Dokładnie w 1962 roku oddano go do użytku. Znalazły się tu wszystkie rozproszone dotąd katedry wydziału. Pierwszym dziekanem został profesor Franciszek Uhorczak.
W 2011 roku Wydział BiNoZ podzielił się na dwa nowe: Biologii i Biotechnologii oraz Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, który obecnie znajduje się przy Alei Kraśnickiej.
JAKUB ORZECHOWSKI
Zdjęcia ze zbiorów Archiwum i Muzeum UMCS
8 z 9
Instytut Fizyki
Pierwsze laboratoria Wydziału Przyrodniczego mieściły się w pomieszczeniach adaptowanych w różnych budynkach mieszkalnych oraz w gimnazjum im. Staszica przy al. Racławickich. Dopiero w latach 50. pracownie chemiczne i fizyczne otrzymały własne lokale. Było to możliwe po wybudowaniu gmachów przeznaczonych dla sekcji chemicznej i fizycznej przy pl. M. Curie-Skłodowskiej. Potem Instytut Fizyki przeniósł się do budynku przy Radziszewskiego 10 (na zdjęciu, rok 1979)
JAKUB ORZECHOWSKI
Edward Hartwig/Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN
9 z 9
W pałacu
UMCS to nie tylko budynki na terenie miasteczka akademickiego. Na placu Litewskim, pomiędzy pałacami Czartoryskich oraz Gubernialnym, znajduje się pałac Lubomirskich. Historią sięga XVI wieku, wygląd obecny zawdzięcza przebudowie z 1829 roku. W okresie zaborów mieściła się tu siedziba rosyjskiego, a od 1915 roku austriackiego gubernatora. W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku w pałacu utworzono rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Dziś wydarzenie to upamiętnia tablica przy głównym wejściu. Po II wojnie światowej obiekt przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Dziś mieści się tu Wydział Politologii UMCS utworzony w 1993 roku.
Fot. Tomasz Rytych / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze