Fot. Lubelska Agora Modernizmu
1 z 10
LSM, pierwsza powojenna spółdzielnia mieszkaniowa
W piątek ruszają Lubelskie Dni Modernizmu, które mają być czymś w rodzaju festiwalu architektury. To pierwsza taka impreza w Lublinie. Tematem przewodnim pierwszej, tegorocznej edycji są osiedla LSM, czyli pierwszej powojennej spółdzielni mieszkaniowej miasta.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
Podpisy: panorama z Globusa, 1972 r.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
2 z 10
Wanna budziła zachwyt
To właśnie tutaj tysiącom osób ziścił się sen o wymarzonym M, do którego wprowadzali się często ze spartańskich warunków. Na przykład pani Jadwiga przyszła mieszkać na LSM z wielorodzinnej kamienicy z toaletą na zewnątrz, przez co widok wanny w nowym mieszkaniu budził ogromny zachwyt u jej dzieci.
Podpisy: zdjęcie górne - w tym miejscu znajduje się teraz targ przy ul. Wileńskiej, widok na bloki przy ul. Skierki, 1969 r. zdjęcie dolne - plac zabaw z rakietą na os. Mickiewicza, 1967 r.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
3 z 10
A ja nie pójdę w polu mieszkać
Ale zdecydowanie gorzej miała pani Lucyna, która musiała szukać oddzielnego lokum dla małego synka, bo właściciel stancji nie zgadzał się, by mieszkała u niego rodzina z dzieckiem. I chociaż nowoczesne jak na PRL bloki, wielu osobom dawały w końcu szansę na godne życie, to niektórym zmiana adresu na LSM przychodziła z ciężkim sercem. - Nie pójdę w polu mieszkać - zarzekał się ojciec pani Zofii.
Podpisy: zdjęcie na górze - obecny plac zabaw przy ul. Irydiona, lata 1977-78, zdjęcie na dole - pawilon handlowy przy ul. Grażyny, 1962 r.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
4 z 10
Album z niepublikowanych zdjęć
Te wszystkie wspomnienia postanowili pozbierać organizatorzy Dni Modernizmu. Mieszkańców prosili również o zdjęcia z rodzinnych archiwów zrobionych LSM. Dzięki temu powstał album złożony z niepublikowanych dotąd zdjęć, na których widać jak rozwijała się dzielnica.
Podpis: LSM, lata 60.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
5 z 10
Najczęstsze wspomniania? Kurz, ciężarówki i bawiące się dzieci
Częsty motyw wspomnień to kurz, ciężarówki dowożące materiały na budowę i dzieci bawiące się w konstrukcjach z prefabrykatów, z których powstały bloki. Przynosząc swoje zdjęcia mieszkańcy przypomnieli też o kinie urządzonym w baraku, czy harcówkach mieszczących się w piwnicach. Odpoczywać można było z kolei w sadach, których wokół nie brakowało. LSM powstał przecież na dawnych polach a bloki zastąpiły wiejskie chaty.
Podpis: Osiedle Mickiewicza, 1968 r.
Fot. Archiwum
6 z 10
Atrapa pokoju z lat 60.
Wydany właśnie album to wstęp do Lubelskich Dni Modernizmu, które ruszają w piątek. To świetna okazja, by popatrzeć na osiedla z okresu PRL przez pryzmat tego, co w architekturze działo się wówczas na świecie. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć np. atrapę pokoju z lat 60. zaprojektowaną przez uczestników specjalnych warsztatów. Atrapa stanie w Tarasach Zamkowych (godz. 17).
Podpis: LSM, lata 60.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
7 z 10
Współczesny design polski
Tego samego dnia na dachu tej galerii handlowej odbędzie się również pokaz filmów poświęconych modernizmowi, podczas którego wyświetlony zostanie m.in. dokument z 1963 r. ?Słoneczne wzgórze?. Zaplanowane są również wystawy. Jedna z nich prezentować będzie współczesny desing polski, druga ma być wystawą-grą skierowana do dzieci i uczącą ich patrzenia na architekturę.
Podpis: LSM, lata 60.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
8 z 10
Modelowanie Hansenem
W sobotę festiwal przeniesie się do Centrum Spotkania Kultur. Tutaj czeka nas m.in. prezentacja makiet będących efektami warsztatów architektonicznych ?Modelowanie Hansenem? czy pokaz dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Będą też spacery po modernistycznej architekturze śródmieścia.
Podpis: ul. Grażyny, lata 60.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
9 z 10
"LSM ponad dachami. Perspektywa ornitologiczna"
W niedzielę natomiast Dni Modernizmu przeniosą się na LSM. Tu można wybrać się na spacery po dwóch najstarszych osiedlach dzielnicy: os. Mickiewicza i Słowackiego. Jeden z nich odbędzie się pod hasłem ?LSM ponad dachami. Perspektywa ornitologiczna?.
Podpis: plac zabawa z rakietą, os. Mickiewicza 1975 r.
Fot. Lubelska Agora Modernizmu
10 z 10
Kto pierwszy ten lepszy
Szczegółowy program całej imprezy na stronie dnimodernizmu.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Album o LSM rozdawany będzie bezpłatnie w sobotę w Centrum Spotkania Kultur od godz. 17. Kto pierwszy ten lepszy.
Podpis: Fotoklub na LSM. Mieścił się w bloku przy ul. Wallendroda 8 lub 10
Wszystkie komentarze