Lublin trzy razy większy
Porównując stare plany Lublina z tymi sporządzonymi w okresie międzywojennym, uważny obserwator zauważy wyraźną ekspansję miasta niemal we wszystkich kierunkach. Wiązało się to z brzemienną w skutki decyzją austriackich władz okupacyjnych jeszcze z 1916 r. włączenia w obręb granic administracyjnych miasta sąsiadujących z nim osad, wsi, folwarków, a nawet osobnych miasteczek, takich jak Wieniawa. W wyniku tego posunięcia całkowita powierzchnia Lublina zwiększyła się ponad trzykrotnie, a wśród nowych dzielnic miasta znalazły się obok Wieniawy m.in. Bronowice, Kośminek, Majdan Tatarski, Rury Brygidkowskie i Rury Świętokrzyskie.
Wchłonięcie przez miasto tak dużych obszarów spowodowało konieczność ich odpowiedniego włączenia w dotychczasowy system komunikacyjny, jak również - wraz z postępującą rozbudową przestrzeni miejskiej - potrzebę wytyczenia zupełnie nowych ulic i arterii, dla których trzeba było wybrać odpowiednie nazwy. Z drugiej strony nie zaprzestano procederu zmiany nazw ulic istniejących już od wielu lat i położonych w ścisłym centrum Lublina. Oba procesy przebiegały równocześnie, przybierając czasami formę pojedynczych inicjatyw motywowanych nadzwyczajnymi okolicznościami, czasami zaś całej serii dokonywanych w tym samym czasie przeobrażeń nazewniczych, czy też nadawania nowych nazw całym grupom świeżo powstałych ulic. Wśród okolicznościowych czy też jubileuszowych przekształceń tego typu wskazać można datowaną na 1934 r. zmianę nazwy reszty ul. Szpitalnej (niegdyś także Wizytkowskiej) na Peowiaków przeprowadzoną z okazji 20-lecia powstania tej organizacji, czy też przekształcenie dwa lata później Niecałej w ul. Kazimierza Wyszyńskiego, na cześć pochodzącego z Lublina i zmarłego niedawno wybitnego polskiego dyplomaty.
Na podobnej zasadzie uhonorowano także kilku innych zasłużonych dla miasta i kraju oficjeli, polityków i żołnierzy.
W drugiej połowie lat 30. w Lublinie pojawiały się np. ulice: zamordowanego w 1934 r. przez ukraińskiego nacjonalistę ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego (dawniej ul. Powiatowa, obecnie 1. Armii Wojska Polskiego), zmarłego śmiercią tragiczną w wyniku katastrofy lotniczej gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (wcześniej al. Zgody, obecnie ul. I. Radziszewskiego) oraz zmarłego w 1936 r. prezydenta miasta Lublina Józefa Piechoty (obecnie ul. Obrońców Pokoju).
Wszystkie komentarze