Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 10
5,6 tys. kandydatów
W tym roku o miejsce w szkołach ponadgimnazjalnych starało się ponad 5,6 tysiąca kandydatów. 57 proc. z nich zdecydowało, że dalej chce się uczyć w liceach. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też technika, wybrało je 37 proc. uczniów biorących udział w rekrutacji. Szkoły zawodowe wskazało 12 proc. kandydatów.
LO im. Mikołaja Kopernika
2 z 10
IX LO im. Mikołaja Kopernika
Spośród liceów ogólnokształcących największą popularnością wśród gimnazjalistów cieszyło się IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Szkoła przygotowała osiem klas i 256 miejsc. Chętnych było jednak znacznie więcej, jako swoją wymarzoną szkołę, z pierwszej preferencji IX LO wskazało 377 osób. Aby dostać się do najbardziej obleganej klasy, czyli do bio-chemu z angielskim i hiszpańskim, trzeba było uzyskać ponad 142 punkty. O miejsce starało się aż 93 uczniów.
TOMASZ RYTYCH
3 z 10
III LO im. Unii Lubelskiej
Jak co roku wiele kandydatów wybierało III LO im. Unii Lubelskiej. Liceum może przyjąć 256 osób, tymczasem chętnych, którzy ,,Unię" we wniosku zaznaczyli jako swój priorytet, było 368. Największym zainteresowaniem cieszyła się klasa społeczno-prawnicza z rozszerzoną historią i wosem. Naukę w niej chciałoby zacząć 79 osób.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 10
II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego
Nie wszyscy chętni zostaną przyjęci do II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego. O 256 miejsc ubiegało się 344 kandydatów. Tu również najwięcej osób chciało dostać się do klasy biologiczno-chemicznej z angielskim i niemieckim (78 chętnych).
- Próg punktowy, jaki trzeba było uzyskać, wynosił 161,8 punktów - informuje Olga Mazurek-Podleśna, z biura prasowego ratusza.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 10
I LO im. Stanisława Staszica
Z kolei aby dostać się do klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej w I LO im. Stanisława Staszica, uczniowie musieli zdobyć aż 174 punkty. Mimo to była to jedna z najczęściej wybieranych klas przez gimnazjalistów. W sumie naukę w ,,Staszicu" chciałoby zacząć 330 kandydatów, szkoła w siedmiu klasach przygotowała jednak 256 miejsc.
6 z 10
V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie
W V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie o 256 miejsc ubiegało się 312 kandydatów (z pierwszej preferencji). 73 osoby chciały się uczyć w klasie biologiczno-chemicznej. Aby zakwalifikować się do klasy o tym profilu, trzeba było uzyskać co najmniej 148,4 pkt.
7 z 10
Technikum Elektroniczne
A jakim zainteresowaniem cieszyły się technika? Liderem jak zawsze było technikum elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych, gdzie o 192 miejsca ubiegało się 260 kandydatów (z pierwszego wyboru). Najchętniej trzecioklasiści z gimnazjów wybierali zawód technika informatyka i technika teleinformatyka.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 10
Technikum Ekonomiczno-Handlowe
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych chętnie wskazywali też technikum ekonomiczno-handlowe (241 kandydatów na 160 miejsc). Tak jak w poprzednich latach największym zainteresowaniem oprócz technika informatyka cieszył się technik pojazdów samochodowych, technik elektronik i technik ekonomista.
9 z 10
Szkoła zawodowa nr 9 i 3
Jeśli chodzi o zawodówki, to w czołówce pod względem liczby chętnych znalazła się szkoła zawodowa nr 9 w Zespole Szkół Samochodowych i szkoła zawodowa nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych. Najbardziej oblegany był zawód mechanika pojazdów samochodowych (48 osób) oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (59 osób).
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 10
Teraz czas na składanie dokumentów
Do 26 lipca kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych mają czas na dostarczenie wszystkich dokumentów i potwierdzenie woli przyjęcia do danej placówki. Ponad 200 uczniów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych szkół, będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.
Wszystkie komentarze