Dwa piętra ogrodów, pasieka z pszczołami i ponad 2,5 tys. m kw. zieleni. Od kilku miesięcy to najpopularniejszy dach w centrum miasta.
Dwa najwyższe piętra Centrum Spotkania Kultur codziennie odwiedzają tłumy lublinian. To świetne miejsce na ślubną sesję zdjęciową i dobry punkt widokowy. Z czwartego i piątego piętra CSK widać m.in. Ogród Saski, zabudowania na LSM i Czubach oraz wieżowce KUL i UMCS. Jest cisza, spokój i dużo zieleni.
- Chcieliśmy powrócić do holistycznego myślenia o kulturze i naturze, a także przypomnieć, jak duży wpływ mają one na nasze życie. Zachęcamy więc do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia na zielone. Bo zielone koi - mówi Barbara Wybacz, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur.
W ogrodach na dachu CSK nie znajdziemy egzotycznych czy ozdobnych roślin ze świata. Można za to pojeść malin czy poziomek - Lubelszczyzna to region, który ma wielkie walory przyrodnicze i naturalne. Ta tęsknota za przyrodą jest naturalnie zapisana w naszej świadomości. Już na etapie projektu dachu pojawił się pomysł, aby roślinność, która będzie rosła na dachu, odzwierciedlała to, co rośnie w naszym regionie - dodaje Wybacz.
Są więc drzewa owocowe, np. gruszki, jabłonie i krzewy: maliny, porzeczki, poziomki czy agrest. Obok rosną pachnące zioła, jak mięta czy rumianek. Jest też rabarbar i dzika róża.
JAKUB ORZECHOWSKI
To idealne środowisko dla pszczół, które mieszkają w miejskiej pasiece na dachu CSK. Owady pojawiły się tu na fali nowego trendu tworzenia miejskich pasiek. Kilka tygodni temu pszczelarze zebrali pierwszy miód z pasieki. Właśnie trafił do analiz, które mają wykazać jego właściwości. Pasieka może być kolejnym z powodów do odwiedzania dachu CSK. Można tu wziąć udział w warsztatach np. z budowania uli czy produkcji kosmetyków z wosku, parafiny czy miodu, można też degustować produkty pszczele.
W przyszłym tygodniu na dachu CSK pojawi się tymczasowy ogródek piwny, w którym będzie można usiąść, napić się piwa, lemoniady lub kawy.
- Ogródek będzie działał przede wszystkim w weekendy. Na podstawie frekwencji zdecydujemy, w jakie dni i w jakich godzinach miejsce będzie otwarte w dni powszednie - mówi Piotr Tyczyński, jeden ze współwłaścicieli lokalu. Jesienią ogródek najprawdopodobniej zniknie z dachu, a w marcu przyszłego roku właściciele stworzą tu nowy lokal.
Na dach CSK można wchodzić codziennie od godz. 8 do 20.
Wszystkie komentarze