Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl
5. Lubelskie
O Lubelskim w "Indeksie Millennium": "PKB na mieszkańca w województwie lubelskim wyniósł w 2015 r. 32 tys. PLN i stanowił 69 proc. średniej dla Polski oraz zaledwie 47 proc. średniej dla UE.
Jednak w zestawieniu Indeksu Millennium za 2015 r. lubelskie zajęło 5. miejsce, a od 2010 r. odnotowaliśmy awans aż o 3 pozycje, największy w całym zestawieniu.
Główną przyczyną awansu jest liczba patentów na 1 mln mieszkańców, która wzrosła ponadtrzykrotnie w porównaniu z 2010 r. i w 2015 r. ustępowała tylko dolnośląskiemu i mazowieckiemu (w tym czasie awansowała z 10. pozycji na 3.). Szczególnie pozytywnie wyróżnia się Politechnika Lubelska, która w 2015 r. uzyskała 98 patentów i dokonała 97 zgłoszeń, co stawia ją na 4. miejscu wśród jednostek w kraju.
Ośrodki akademickie Lublina korzystają z wysokiego potencjału edukacyjnego regionu (6. miejsce w kraju pod względem liczby studentów na 10 tys. mieszkańców). Wydatki na B+R w regionie przekraczają średnią krajową i stanowią 1,1 proc. PKB.
Region charakteryzuje najwyższa stopa wartości dodanej. Wysoka pozycja lubelskiego w rankingu Banku Millennium wynika więc częściowo z tego wskaźnika, który uwzględnia w wyliczeniach parapodatki. Szczególne znaczenie dla stopy wartości dodanej ma branża browarnicza, a także producenci mocnych alkoholi, którzy są obciążeni wysokim podatkiem akcyzowym."
Wszystkie komentarze