Historii Sportu/Album ze zbiorów Mai Lambert Zamorowskiej
1 z 10
Przedwojenny rowerowy Lublin
W Lublinie działa Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów. To grupa pasjonatów zabytkowych rowerów. Jej członkowie gromadzą związane z nimi informacje, zdjęcia, dokumenty oraz same rowery. Przy okazji odkrywają zapomniany świat cyklistów Lublina i regionu. Nazwa nawiązuje do pierwszego klubu w Lublinie założonego w 1893 r. Było to Lubelskie Towarzystwo Cyklistów.
Historii Sportu/Album ze zbiorów Mai Lambert Zamorowskiej
2 z 10
Doskonalić się na welocypedzie
W Archiwum Państwowym w Lublinie zachowała się 'Ustawa' Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów, z której dowiadujemy się jaki był jego cel. 'Towarzystwo ma na celu zogniskowanie zamieszkałych w mieście i okolicy cyklistów dla udoskonalenia się w jeździe na welocypedach [dawny typ roweru-red] i współdziałania rozpowszechnienia użycia welocypedu, jako praktycznego, pożytecznego dla zdrowia i przyjemnego środka lokomocji'.
Lubelskie Centrum Historii Sportu/Album ze zbiorów Mai Lambert Zamorowskiej
3 z 10
Rower, kręgle i taniec
W 'Ustawie' możemy przeczytać również, że do osiągnięcia tego celu Towarzystwo ma prawo: 'posiadać własne albo najmować tory i lokale do zebrań, jazdy, nauczania się, przechowywania i naprawy rowerów'.
W dodatku Towarzystwo miało prawo 'urządzać we własnych lub najętych lokalach ćwiczenia gimnastyczne, kręgielnie, odczyty publiczne dotyczące jazdy na welocypedach, wieczory muzyczne i tańcujące'.
Historii Sportu/Album ze zbiorów Mai Lambert Zamorowskiej
4 z 10
Tory rowerowe Lublina
W Lublinie działało kilka torów rowerowych, m.in. przy ul. Farbiarskiej. Jednak cyklodrom z prawdziwego zdarzenia, staraniem Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów powstał przy ul. Ogrodowej (na zdjęciu).
Muzeum Lubelskie w Lublinie
5 z 10
Cyklodrom przy Ogrodowej
Cyklodrom przy ulicy Ogrodowej w Lublinie powstał przed 1896 rokiem. Odbywały się tu wyścigi i można było uczyć się jeździć pod okiem członków Towarzystwa. Został przebudowany w 1896. Był w kształcie elipsy i miał długość 214 metrów. Obok toru mieścił się drewniany budynek z kręgielnią.
Archiwum Państwowe w Lublinie
6 z 10
Retrocykliści
Retro Cykliści proszą o kontakt osoby, które mają stare rowery, części, katalogi, dawne fotografie itp.
Na zdjęciu sklep rowerowy L. Kokoszko. Mieścił się w pobliżu Bramy Krakowskiej.
Archiwum Państwowe w Lublinie
7 z 10
Lubelskie rowery
Przed wojną w Lublinie rowery produkowała fabryka wyrzutników do bomb inżyniera Władysława Świąteckiego. Zakład mieścił się przy ul. Lubartowskiej
Muzeum Lubelskie
8 z 10
Rok 1932
Rok 1932. Zwycięzca jednego z wyścigów - Włodzimierz Kuszewski, zawodnik Spółdzielczego Klubu Sportowego 'Spólnota'.
Muzeum Lubelskie
9 z 10
Wstęga
Zachowała się wstęga Kuszewskiego uwieczniona na zdjęciu.
Historii Sportu/Album ze zbiorów Mai Lambert Zamorowskiej
10 z 10
Kontakt do retrocyklistów
Z Retro Cyklistami można skontaktować się przy pomocy facebooka. Profil: Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów.
Wszystkie komentarze