Budynek mieszkalny (lata 70.). Obecnie wyremontowany rektorat uczelni. Materiały udostępnione przez uczelnię
1 z 17
Trudne początki
Łącznie 107 osób podjęło studia w roku akademickim 1953/1954 na powstałym tam Wydziale Mechanicznym. Pierwszym rektorem Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej został prof. Stanisław Ziemecki. Chociaż dziś uczelnia świętuje 65-lecie działalności, jej władze nie zapominają o trudnych początkach szkoły.
- Dla Uczelni takiej jak Politechnika Lubelska 65 lat to dopiero wstęp do dojrzałości - akademickiej, naukowej, dydaktycznej. Już mało kto pamięta baraki na ul. Langiewicza, kocie łby na Nadbystrzyckiej i wszechobecne błoto. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić uczelnię bez nowoczesnych laboratoriów, bez futurystycznych budynków - mówi prof. Piotr Kacejko, obecny rektor Politechniki Lubelskiej.
Pierwszy egzamin wstępny na WSInż. (sierpień 1953 r.). Materiały udostępnione przez uczelnię
2 z 17
Pierwsze dziesięciolecie
- Było nas 109 - najmłodszy miał lat 22, a najstarszy zbliżał się do 50-tki. Wszyscy mieli długą przerwę po ukończeniu szkoły średniej. Pracowaliśmy na dwie zmiany - w dzień w zakładach pracy, a wieczorem studia na uczelni. Czas pracy umysłowej trwał 16-18 godzin na dobę. Najcięższy był okres wiosenny i letni, a w szczególności każda sobota i niedziela, kiedy to zamiast spacerów czy kąpieli trzeba było sporządzać projekty i rysunki - wspominał mgr inż. Marian Mastalerz, jeden z absolwentów pierwszego rocznika 1953-1957 Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie.
Pałac Sobieskich przy ul. Dąbrowskiego 13 (obecnie Bernardyńskiej 13) otrzymany przez uczelnię w 1958 r. Pierwszy obiekt WSInż. Materiały udostępnione przez uczelnię
3 z 17
Uczelnia otrzymuje pałac
- Uczelnia nie posiadała własnego lokalu - zajęcia odbywały się w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (matematyka i fizyka), w Technikum Chemicznym i Budowlanym (przedmioty
zawodowe), a laboratoria w Fabryce Samochodów Ciężarowych - można przeczytać we wspomnieniach mgr inż. Mariana Mastalerza.
Mimo bardzo ciężkich początków, braku podstawowych warunków do funkcjonowania szkoły, władze WSInż. nie porzucały ambicji stworzenia pełnowartościowej uczelni technicznej, kształcącej wykwalifikowane kadry inżynierskie na Lubelszczyźnie.
Wkrótce uczelnia otrzymała własny gmach - zabytkowy Pałac Sobieskich przy ul. Dąbrowskiego 13 (obecnie Bernardyńska 13). Skompletowano także podstawową kadrę dydaktyczną i administracyjną, utworzono kilka pracowni dydaktycznych i zespołów naukowych. W 1957 r. Wieczorową Szkołę Inżynierską opuścił pierwszy rocznik absolwentów.
Laboratorium Wydziału Elektrycznego Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Materiały udostępnione przez uczelnię
4 z 17
Wyższa Szkoła Inżynierska
W roku akademickim 1963/1964 wyodrębniono kierunek elektrotechnika, a w roku 1964 powstał Wydział Elektryczny ze specjalnością elektrotechnika przemysłowa. W roku następnym otwarty został Wydział Budownictwa Lądowego, który w 1986 r. zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej.
W wyniku wzmożonych starań 28 kwietnia 1965 r. Wieczorową Szkołę Inżynierską przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1965 r.). Stanowisko rektora powierzono Stanisławowi Podkowie.
Makieta miasteczka akademickiego przy ul. Nadbystrzyckiej (1966 r.). Materiały udostępnione przez uczelnię
5 z 17
Powstaje kampus
Uczelnia się rozrastała. W 1972 r. otrzymała teren 12 ha przy ul. Nadbystrzyckiej pod budowę miasteczka akademickiego (gdzie już wcześniej, bo w roku 1966 rozpoczęto budowę pierwszego obiektu dydaktycznego). Część laboratoryjną tego obiektu przekazano Wyższej Szkole Inżynierskiej w listopadzie 1967 r., zaś część z salami audytoryjnymi - rok później. Tak powstał główny gmach Wydziału Elektrycznego.
Studium Wojskowe WSInż. przy ul. Langiewicza (pocz. lat 70.). Materiały udostępnione przez uczelnię
6 z 17
Lata 70.
Sukcesywnie pojawiały się kolejne budynki wydziałów i akademiki, a studenci uczelni mogli kształcić się w coraz lepszych warunkach.
Domy studenckie w budowie. Oddane do użytku na początku lat 70. Materiały udostępnione przez uczelnię
7 z 17
Pierwsze akademiki
W 1972 oddano do użytku pierwszy dom akademicki dla 380 studentów. Powstały także stołówka studencka oraz hala sportowa.
Stołówka uczelni (lata 70.). Materiały udostępnione przez uczelnię
8 z 17
Szkoła staje się politechniką
Kolejne lata działalności przyniosły gruntowne przeobrażenia. Uczelnia uzyskała prawo kształcenia wg jednolitych programów studiów magisterskich, realizowanych dotąd tylko na politechnikach.
Inauguracja roku akad. 1977/78, hala widowiskowo-sportowa MOSiR. Materiały udostępnione przez uczelnię
9 z 17
Rok 1977 - Politechnika Lubelska
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1977 r. (Dz. U. Nr 28, poz. 120) przekształciło Wyższą Szkołę Inżynierską w Politechnikę Lubelską.
Widok kampusu uczelni (lata 70.). Materiały udostępnione przez uczelnię
10 z 17
Nowe wydziały
W 1988 r. utworzono czwarty wydział - Zarządzania i Podstaw Techniki, który z dniem 28 grudnia 2007 r. przekształcony został w Wydział Zarządzania.
Gmach Wydziału Elektrycznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej (lata 60./70.). Materiały udostępnione przez uczelnię
11 z 17
Rozwój uczelni
W 2003 r. Wydział Elektryczny został przekształcony w Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Z kolei w 2004 r. na Politechnice Lubelskiej utworzono Wydział Inżynierii Środowiska. Od grudnia 2007 r. w Uczelni funkcjonuje szósty wydział - Wydział Podstaw Techniki, natomiast w 2009 r., Uchwałą Nr 15/2009/III Senatu Politechniki Lubelskiej, Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej przekształcony został w Wydział Budownictwa i Architektury.
Egzamin dyplomowy (rok akad. 1969/70). Materiały udostępnione przez uczelnię
12 z 17
Politechnika dziś
Obecnie teren uczelni to blisko 161 tys. m2 powierzchni gruntów, na których znajdują się 24 budynki o powierzchni użytkowej 99 tys. m2. Na Uczelni funkcjonuje obecnie 6 wydziałów oraz jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane. Uczelnia zatrudnia blisko 1100 pracowników (w tym blisko 570 nauczycieli akademickich), a kształci około 7,2 tys. studentów.
Studenci podczas quizu międzywydziałowego (1978 r.). Materiały udostępnione przez uczelnię
13 z 17
65 lat
W roku akademickim 2017/2018 roku Politechnika Lubelska obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Główne obchody jubileuszu potrwają od 13 do 15 maja 2018 r. Ich celem jest popularyzowanie wiedzy, promocja osiągnięć naukowych i upowszechnianie dotychczasowego dorobku uczelni.
Zespół Tańca Towarzyskiego GAMZA (lata 70.). Materiały udostępnione przez uczelnię.
14 z 17
Uroczyste obchody
Główne obchody jubileuszu zaplanowano na dni 13-15 maja. Uroczystości zainaugurowano msza świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Lublinie.
Z kolei w poniedziałek 14 maja w auli Wydziału Inżynierii Środowiska odbyła się uroczystość nadania tytułów Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej. Otrzymali je: prof. Klaudiusz Lenik - były dziekan Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki oraz Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej, prof. Yibin Ying - rektor Uniwersytetu Zhejing oraz prof. Yong Guan Zhu - dyrektor generalny Instytutu Środowiska Miejskiego Chińskiej Akademii Nauk.
Studencka Grupa Rockowa PL NAVIS. Materiały udostępnione przez uczelnię
15 z 17
Święto Politechniki Lubelskiej
W dniu 15 maja, który został przez władze uczelni ogłoszony Świętem Politechniki Lubelskiejm, dbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu, na którym nadany zostanie tytuł Doktora Honoris Causa prof. Marianowi Kaźmierkowskiemu, uczonemu z zakresu energoelektroniki i napędu elektrycznego oraz tytuł Honorowego Profesora prof. Tadeuszowi Kuczyńskiemu - rektorowi Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W tym samym dniu odbędzie się promocja doktorów habilitowanych i doktorów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.
Absolwenci Wydziału Mechanicznego z roku 1972. Materiały udostępnione przez uczelnię
16 z 17
Zjazd absolwentów
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas obchodów jubileuszu uczelni będzie zjazd absolwentów.
Jubileuszowy Zjazd Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej odbędzie się 22 czerwca. Wydarzenie rozpoczną spotkania organizowane na poszczególnych wydziałach PL.
Laboratorium Wydziału Mechanicznego. Materiały udostępnione przez uczelnię
17 z 17
Piknik absolwentów
Następnie wszyscy uczestnicy wezmą udział w pikniku integracyjnym na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.pollub.pl
Wszystkie komentarze