TADEUSZ ROLKE/Agencja Wyborcza.pl
1 z 9
Pierwszy aparat, pierwsze zdjęcia
Urodził się w 1929 r. w Warszawie. Pierwsze zdjęcia powstały jeszcze w czasie okupacji. Robił je małym kodakiem baby box. Fotografował głównie najbliższe otoczenie - rodzinną kamienicę czy podwórko.
Na zdjęciu - Lublin, 1959 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
2 z 9
Profesor Krwawicz
Wśród zdjęć Rolkego związanych z Lublinem jest też grupa dotycząca prof. Tadeusza Krwawicza, jednego z najwybitniejszych polskich okulistów. Przez ponad 30 lat kierował Kliniką Okulistyczną Akademii Medycznej. Na zdjęciu - prof. Tadeusz Krwawicz i jego zespół przy pracy, 1963 r.
TADEUSZ ROLKE/Agencja Wyborcza.pl
3 z 9
Nowatorskie metody leczenia
Prof. Krwawicz wprowadził nowatorskie metody leczenia zaćmy. Przed wojną asystent w Katedrze i Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Lwowskiego, przez wiele lat przyjmował pacjentów w Szpitalu Okręgowy w Lublinie. Na zdjęciu prof. Krwawicz, 1962 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
4 z 9
Studia i aresztowanie
Po wojnie Tadeusz Rolke studiował w Lublinie historię sztuki na KUL oraz na Uniwersytecie Warszawskim. W 1952 r. został aresztowany przez UB pod fikcyjnym zarzutem udziału w nielegalnej organizacji Ruch Uniwersalistów. W więzieniach spędził ogółem dwa lata, w tym rok w areszcie śledczym w Warszawie. Na zdjęciu - Lublin, 1956 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
5 z 9
Formy przestrzenne
Do Lublina wracał wielokrotnie. Fotografował m.in. członków grupy "Zamek". Grupa powstała wiosną 1957 r. Jej nazwę wymyślił Jerzy Ludwiński (ukończył historię sztuki KUL, gdzie studiował w latach 1950-1955). Nazwa nawiązywała do miejsca pracowni artystów, którą dostali na Zamku. Na zdjęciu "Formy przestrzenne" Jerzego Durakiewicza, 1961 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
6 z 9
Mąka na przeźroczach
Po październiku 1956 r. Rolke pracował w tygodniku "Stolica". Wcześniej, jako osoba karana, nie miał szans na zatrudnienie w mediach. By przetrwać zatrudnił się w Państwowych Zakładach Fotoprzeźroczy w Warszawie, robił slajdy, które potem były wykorzystywane jako materiał dydaktyczny dla szkół - jak choćby dotyczące produkcji mąki. Na zdjęciu - KUL, 1961 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
7 z 9
Wyjazd do Niemiec
Na początku lat 70. udało mu się wyjechać na zachód. Zamieszkał w Hamburgu. Przez dziesięć lat robił zdjęcia dla najważniejszych niemieckich tytułów jak "Stern", "Die Zeit", "Der Spiegel". Na zdjęciu Lublin, 1959 r.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
8 z 9
Próba obalenia ustroju
To zdjęcie jednej z ulic Starego Miasta powstało w 1950 r. W tym roku Tadeusz Rolke rozpoczyna studia filozoficzne na KUL, po kilku miesiącach przenosi się na historię sztuki. Jednak nie kontynuuje nauki w Lublinie. Jesienią 1951 r. zaczyna drugi rok studiów już na Uniwersytecie Warszawskim. UB aresztuje go po zakończeniu wiosennej sesji egzaminacyjnej. Organizacja do której ma należeć miała rzekomo przygotowywać się do obalenia ustroju państwowego.
TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
9 z 9
Koledzy ze studiów
Do Warszawy wraca jesienią 1954 r. Objęty amnestią, został zwolniony warunkowo. W Lublinie ma znajomych z czasów studiów. Jerzy Ludwiński czy Włodzimierz Borowski z Grupy Zamek byli z nim na roku. Odwiedza ich wielokrotnie. Powstanie Grupy Zamek było najmocniejszym wkładem lubelskich artystów w polską sztukę współczesną przełomu lat 50-60. Na zdjęciu - Lublin 1959
Wszystkie komentarze
Wszystko. Ówczesny wygląd kamienic, ulic, ubiór dawnych mieszkańców, urok zaułków Starego Miasta. To piękne zdjęcia z duszą. One nie tylko pokazują, one mówią.