Pamiętacie nasze 10 niezwykłych miejsc Lubelszczyzny? Wybraliśmy miejsca mniej znane, na uboczu głównych atrakcji i tras. Tym razem chcieliśmy pokazać nasze największe skarby regionu (całe woj. Lubelskie).
REKLAMA
1 z 12
Zamość - perła renesansu
Miasto jest wyjątkiem w skali światowej, dlatego zostało wpisane przez UNESCO na listę najważniejszych zabytków świata. Miasto idealne, zbudowane od podstaw przez włoskiego architekta na zlecenie Jana Zamojskiego.
Dzięki przywilejom szesnastowieczny Zamość był miejscem naprawdę kosmopolitycznym - oprócz Polaków, Ormian i Żydów mieszkali tam Grecy, Niemcy, Rusini, Włosi, Węgrzy, zdarzali się nawet Szkoci.
Wokół rynku stoją kamienice podcieniowe. Ozdobione rzeźbami na fasadach, kolorowo pomalowane, wyglądają trochę jak domki z piernika. Mają dwa piętra, a na górze grzebieniaste attyki zakrywające dachy.
2 z 12
Szumy na Tanwi
Odcinek doliny Tanwi w okolicach Suśca jest objęty rezerwatem "Nad Tanwią", chroniącym unikatowe progi skalne (tzw. szumy albo szypoty) w dnie rzeki. Tam też uchodzi do Tanwi rzeczka Jeleń z najwyższym naturalnym wodospadem na Roztoczu (1,5 m).
Tyle Wikipedia. To prawda, jest unikatowa. Według nas rzeka zasługuje, by stać się symbolem regionu.
3 z 12
Kozłówka
Pałac oszałamia przepychem. To jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce.
Dziś Kozłówka to nie tylko pałac Zamoyskich, ale także muzeum socrealizmu.
W dawnej powozowni zgromadzono pamiątki po minionym ustroju - 1700 prac, z tego 300 na stałej wystawie.
4 z 12
Nałęczów
Pałac, Park Zdrojowy, Stare Łazienki, Dom Gotycki, letni domu Stefana Żeromskiego w stylu zakopiańskim, tzw. Chata oraz liczne stare wille, jedna piękniejsza od drugiej - Nałęczów jedno z najbardziej znanych uzdrowisk polskich.
5 z 12
Janowiec - Ruiny i skansen
Nad rynkiem z renesansowym kościołem górują ruiny zamku.
Mimo zniszczeń dokonanych przez wojny, zaniedbań właścicieli, wreszcie czasu i klimatu zachował się jego dawny kształt. Nieregularność budowli wynika z przystosowania planów do kształtu wzgórza, na którym została zbudowana. Poszarpane mury świadczą o dramatycznych losach janowieckiej twierdzy, a także o jej dawnej wspaniałości.
W parku krajobrazowym obok zamku powstał skansen budownictwa drewnianego z kilkoma budynkami przeniesionymi z terenów Lubelszczyzny.
6 z 12
Lublin
Lubelskie Stare Miasto z częścią Śródmieścia otrzymały prestiżowy tytuł Pomnika Historii przyznawany przez Prezydenta RP. Tytuł ten otrzymują obiekty szczególnie istotne dla polskiego dziedzictwa kulturalnego. Muszą odznaczać się dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi. Lubelskie Stare Miasto zachowało pierwotną kompozycję przestrzenną, czyli prawie nie zmieniło się przez stulecia. Przetrwało w nim wiele autentycznych elementów, nawet z okresu średniowiecza.
Fot. Karol Strugała
7 z 12
Kazimierz Dolny
Na stronie powiatu Puławskiego czytamy: Kazimierz Dolny to perła polskiego renesansu. Malowniczy rynek z pięknymi kamieniczkami, klasztor i kościół farny, urokliwe uliczki miasteczka oraz przepiękny widok na Wisłę urzekły niejednego turystę, których co roku przybywa tu ponad 2 mln.
Trudno nie zgodzić się z tym zdaniem.
8 z 12
Włodawa - miasto trzech kultur
W centrum przygranicznej Włodawy niedaleko od siebie są kościół, synagoga i cerkiew. Synagoga powstała w połowie XVIII wieku, a obecnie jest siedzibą Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Z tego samego okresu pochodzi kościół św. Ludwika, a cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia NMP z XIX wieku.
We Włodawie odbywa się Festiwal Trzech Kultur. W tym roku publiczność znów dopisała, a artyści zgodnie mówią, że Włodawa jest wyjątkowym miastem.
Fot. JN
9 z 12
Roztoczański Park Narodowy ze Zwierzyńcem
Roztocze to długie na 180 km pasmo wzgórz od Kraśnika do Lwowa.
Na wyprawę rowerową miejsce to przednie, bo krajobrazy mocno urozmaicone, przyroda na każdym kroku przeplata się z historią, stromych podjazdów nie aż tak dużo, co by ducha wyzionąć, a do tego zwykle jest ciepło i pogodnie - lato trwa tutaj ponad sto dni.
W sercu Roztocza leży Roztoczański Park Narodowy, miasto Zwierzyniec, którego
pochodzi od dużego zwierzyńca założonego niegdyś przez Zamoyskich.
W centrum miasteczka znajduje się staw wykopany ponoć przez jeńców tatarskich i tureckich. Na wyspie połączonej mostkiem z lądem stoi najstarszy zwierzyniecki zabytek - maleńki kościół św. Jana Nepomucena z XVIII w.
Kilkanaście kilometrów od Zwierzyńca, wśród wzgórz, leży słynny Szczebrzeszyn. Miasto ma dwa kościoły, cerkiew z XVI w. i synagogę.
W Szczebrzeszynie jeszcze na początku XX w. naprawdę rosły opisane przez Jana Brzechwę trzciny, a w nich zapewne brzmiały chrząszcze. Dziś trzeba się zadowolić drewnianą rzeźbą chrząszcza postawioną niedawno nad źródełkami w okolicy grodziska.
10 z 12
Konie jako atrakcja turystyczna - Janów Podlaski
Nie od dziś Polska słynie jako kraj z największą ilością koni w Europie. Stadnina koni w Janowie Podlaskim jest znana nie tylko w Polsce, ale na całym chyba świecie. Jej atutem są nie tylko konie, ale też malownicze położenie wśród nadbużańskich łąk oraz samo miasteczko z rynkiem i okazałym kościołem.
11 z 12
Chełm
Chełm na kredzie stoi - dosłownie. Pod miastem kilometrami ciągną się kredowe podziemia - dawne kopalnie kredy. Z kopalni niedaleko do najcenniejszego zabytku Chełma - późnobarokowego popijarskiego kościoła Rozesłania Świętych Apostołów. Uchodzi on za jedno z najwybitniejszych dzieł Pawła Antoniego Fontany.
Nad Chełmem góruje późnobarokowa bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, również projektu Fontany. Ma strzelistą, śnieżnobiałą fasadę z dwiema wieżami.
Warto wdrapać się na 40-metrową dzwonnicę tuż obok bazyliki. Strome schody prowadzą obok ogromnych dzwonów (dary mieszkańców Chełma) na taras widokowy.
Chełm to też miasto pogranicza i kontrastów. Po drodze do cerkwi św. Jana Teologa mijamy dawną synagogę z 1912 r.
12 z 12
Poleski Park Narodowy
Poleski Park to położony w dorzeczu Wieprza i Bugu wodno-torfowiskowy obszar o powierzchni blisko 10 tys. ha. W swojej kategorii ustępuje wielkością i stanem zachowania jedynie Biebrzańskiemu, ale jego specyfika jest jednak zupełnie inna. Tu, na Polesiu, występują na przemian połacie łąkowo-torfowiskowe, bagienne, polne i leśne. Zasadniczą rolę w tym środowisku odgrywają gęsta sieć wód, w tym jezior, czego przyczyną są płaskość terenu oraz słaba przepuszczalność podłoża. W rezultacie jest to jedyny w kraju przykład zachowanej jeszcze tundry i lasotundry.
Wszystkie komentarze