Warszawa
Warszawska Starówka do kompleks składający się z dwóch średniowiecznych miast - Starej Warszawy i Nowego Miasta - wraz z przylegającym do nich Zamkiem Królewskim. Starówka w Warszawie posiada dwa rynki - Rynek Starego Miasta, kwadratowy, otoczony kamienicami i wypełniony knajpkami, które latem otwierają obszerne ogródki, zawsze pełne turystów i Rynek Nowego Miasta, bardziej nieregularny, kameralny i spokojniejszy. Do niedawna ta część warszawskiej Starówki była niedoceniana i rzadko kiedy niezorientowani turyści docierali aż tak daleko. Dzisiaj, dzięki coraz liczniejszym restauracjom i kawiarniom oraz jazzowym klubom na ulicy Freta - będącej głównym traktem Nowego Miasta - ruch tutaj jest taki sam, jak na Starym Mieście.
Z Rynku Starego Miasta w Warszawie można przejść na taras widokowy na skarpie, z którego rozciąga się widok na Wisłę. Warta uwagi jest także ciasna uliczka prowadząca od Rynku w dół. Są to Kamienne Schodki, unikatowe miejsce idealne choćby na klimatyczne randki (o ile nie jest akurat oblegane przez turystów). Wielbiciele architektury sakralnej znajdą na warszawskiej starówce wiele interesujących kościołów do zwiedzenia - z katedrą Św. Jana na czele. W jej podziemiach pochowani są królowie, prezydenci oraz prymasi Polski. Na tyłach katedry stoi stary dzwon, który wygląda, jakby spadł z wieży kościelnej. Tak naprawdę nigdy na żadnej nie wisiał, gdyż już w trakcie odlewania został uszkodzony. Z czasem przylgnęła do niego legenda dzwonu spełniającego życzenia. Ponoć należy dotknąć go i wypowiadając życzenie przejść dookoła niego z zamkniętymi oczami. Komu się to powiedzie, tego życzenie zostanie spełnione.
Patrząc na urokliwe kamieniczki Starego Miasta nie należy zapominać, że po Powstaniu Warszawskim były one znacznie zniszczone. Odbudowanie warszawskiej Starówki miało miejsce na przełomie lat 40. i 50. i było dziełem zaangażowanych architektów, urbanistów i historyków. Do ustalenia przedwojennego wyglądu Rynku i okolic użyli oni XVIII-wiecznych obrazów, przedstawiających ówczesną Warszawę. Pieczołowicie odbudowana Starówka w Warszawie została wpisana na listę zabytków UNESCO.
Starówka w Warszawie najładniejsza w Polsce? ZAGŁOSUJ na nią w naszym plebiscycie! Wyniki głosowania poznamy już 20 lipca!
Odwiedź Warszawę! Znajdź hotel w najładniejszym miejscu >>
Wszystkie komentarze