W nocy z wtorku na środę zanieczyszczenie powietrza w Lublinie momentami aż dziewięciokrotnie przekraczało dobowe normy. Alarmująco wyglądały też wskaźniki we wtorkowy poranek. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie uspokaja jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.
We wtorek rano do naszej redakcji dzwonili czytelnicy zaniepokojeni wiszącym nad miastem smogiem. Niektórzy przesyłali nam też screeny aplikacji, pokazujących, że zanieczyszczenie powietrza w Lublinie mocno odbiega od normy. - Dobrze, że reagujemy i przejmujemy się tym, co widzimy na zewnątrz. Raporty dobowe pokazują jednak, że wartościom - choć nie takim, jakich oczekujemy - daleko do przekroczenia progu alarmowego - uspokaja Arkadiusz Iwaniuk, zastępca lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.
Określa się to na podstawie wskaźnika - pyłu zawieszonego PM10, który bada się kilkoma parametrami. Bierze się pod uwagę m.in. średnią roczną, która nie może przekraczać 40 ug (mikrogramów/m sześc). W Lublinie, na przestrzeni dziesięciu lat, te średnie roczne wahały się od 20 do 34 ug, a więc dużo poniżej normy. Drugi parametr to dni z przekroczeniami - nie powinno być więcej niż 35 dni z przekroczeniem średniej dobowej 50 ug.
- W tym miesiącu najwyższy próg dobowy wyniósł 99 ug i zanotowaliśmy go 10 stycznia. Ok. godz. 11 wartości były dość wysokie, ale zapowiedzi meteorologiczne mówią o zbliżającym się wietrze. On pewnie rozwieje nam ten cały pył - tłumaczy Iwaniuk.
Gdyby jednak średnia dobowa wyniosła 200 ug wtedy inspektorzy ochrony środowiska będą mieli obowiązek poinformować o złym stanie powietrza, tak by np. ludzie ograniczali aktywność na zewnątrz. - Na bieżąco monitorujemy jakość powietrza, ale warto pamiętać, że każdej zimy sytuacja jest podobna. W momencie, kiedy palimy w piecu, a jednocześnie nie ma wiatru, wtedy zanieczyszczenia zostają w miejscu, w którym zostały wytworzone. Wiatr poprawi tę sytuację - dodaje Iwaniuk.
Wartość PM 10 dla Lublina można na bieżąco sprawdzać na stronie wios.lublin.pl w zakładce 'System monitoringu jakości powietrza'.
Wszystkie komentarze