Gdańsk - Ośrodek Kultury Morskiej
W Lublinie są dwa ciekawe obiekty muzealne - skansen i trasa podziemna. Do reszty strach zabrać dzieci, bo strasznie się wynudzą. Przydałoby się zatem Muzeum Techniki (pisaliśmy o muzeum Żuka), zrobione w sposób podobny do muzeum w Gdańsku.
Budynek będzie liczył pięć kondygnacji, na których łącznie znajdzie się ponad 30 pomieszczeń przeznaczonych m.in. na muzealne ekspozycje, laboratoria konserwatorskie oraz pracownie archeologiczne. Swoją architekturą będzie nawiązywał do dawnej zabudowy tej części miasta.
W centralnej części budynku znajdować się będzie przykryty szklanym dachem hol, którego pionowa przestrzeń zostanie wykorzystana do ekspozycji łodzi podwieszonych do konstrukcji budynku. Będą widoczne z przeszklonej windy, schodów, galerii i kładek dla zwiedzających oraz z zewnątrz, za przeszkloną fasadą.
- Zwiedzający będą mogli również przyglądać się pracy muzealników m.in. zajmujących się konserwowaniem drewna pochodzącego z wydobytych wraków z dna Morza Bałtyckiego dzięki przeszklonym ścianom i stropom - mówi Maria Dyrka, wicedyrektor Centralnego Muzeum Morskiego.
Wiadomo już, że w jednej z sal znajdzie się stała ekspozycja "Ludzie-Statki-Porty" [wizualizacje tej wystawy możecie
zobaczyć tutaj], która składa się z pięciu przestrzeni edukacyjnych dotyczących wprowadzenia do praw fizyki, budowy statków, pracy w porcie, życia na statku i archeologii podwodnej.
Znana jest również tematyka pierwszej wystawy czasowej - dotyczyć będzie archeologii podwodnej i metod konserwacji zabytków wydobytych z morza.
- Wystawa przedstawia historię badań podwodnych, które prowadzone są przez Centralne Muzeum Morskie od 1968 r., najciekawsze stanowiska archeologiczne oraz wpływ środowiska morskiego na stan zachowania znalezisk - mówi Krystyna Stubińska. - To wystawa interaktywna, która ma na celu rozbudzenie ciekawości zwiedzających - to w tym miejscu będą mogli np. powąchać zjełczałe masło z XVIII-wiecznego statku.
Wszystkie komentarze