Ponad 100 osób cierpiących na bezsenność skorzystało z sobotnio-niedzielnej akcji "Śpij dobrze", która odbyła się w Lublinie
Wszyscy zostali bezpłatnie przyjęci przez lekarzy biorących udział w kampanii przeciw bezsenności.
Lublin był pierwszy. Akcja odbędzie się jeszcze w 14 miastach Polski, a jej celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do specjalistów, a także poszerzenie wiedzy na temat snu i możliwości leczenia jego zaburzeń.
Aż 1/3 Polaków cierpi na bezsenność. I co gorsza, nie zgłasza się zwykle z tym problemem do lekarza. Woli "leczyć się" na własną rękę, często alkoholem. Tymczasem medycyna dysponuje nowoczesnymi lekami nasennymi nowej generacji, z którymi wiąże się minimalne ryzyko uzależnienia.
A nieleczona bezsenność powoduje poważne konsekwencje zdrowotne. Udowodniono, że osoby nią dotknięte ponad dwukrotnie częściej zapadają na chorobę wieńcową, częściej uskarżają się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, karku i krzyża. Aż 25-40 proc. tych osób ma zaburzenia lękowe oraz wyższe niż osoby dobrze śpiące ryzyko rozwoju depresji.
- W Polsce wciąż mamy zbyt mało specjalistów i poradni zajmujących się terapią zaburzeń snu. Dlatego w grudniu ub.r. powołano Akademię Dobrego Snu, która zrzesza niezależną grupę ekspertów pragnących upowszechnić wiedzę na temat leczenia zaburzeń snu - wyjaśnia jedna z organizatorek akcji Dorota Linke-Drzyżdżyk. - Akademia Dobrego Snu chce opracować raport na temat bezsenności w naszym kraju. Wkrótce z inicjatywy Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem zostaną opracowane polskie standardy leczenia tej choroby.
- Większość osób, które zgłosiły się do nas po poradę, to osoby cierpiące na bezsenność z powodu długotrwałego stresu: bezrobocie, choroba najbliższych, brak środków do życia itd. - poinformowano nas w przychodni przy Weteranów, gdzie lekarze prof. Anna Grzywa i dr Bożena Lamińska-Śpila z Kliniki Psychiatrii AM w Lublinie prowadziły konsultacje.
Bezsenność to choroba polegająca na zbyt krótkim lub złej jakości śnie (wstajemy zmęczeni, a nie pokrzepieni). To także sen przerywany (wielokrotne budzenie się i zasypianie w ciągu nocy) i wczesne budzenie się. Wg badań z 2000 roku, na bezsenność cierpi 34 proc. Polaków. Kobiety stanowią ponad 60 proc. tej grupy. Choroba nasila się z wiekiem. Należy i można ją skutecznie leczyć.
Rady na dobry sen
Wieczorem unikaj intensywnego uprawiania sportu; zbyt ciężkich oraz zbyt lekkich posiłków; przed snem nie pij kawy i mocnej herbaty. Gorąca kąpiel opóźni zasypianie. Wywietrz sypialnię - dobrze śpi się przy temp. 16-18 st. C.
Jeśli nie możesz zasnąć, wstań, zrób coś wyciszającego i relaksującego np. poczytaj książkę, kiedy ogarnie cię senność, wróć do łóżka.
Wszystkie komentarze