Fot. mo
Sterownia
Dodając do kotła serowarskiego wybrane szczepy bakterii czy enzymy, można mieć wpływ na konsystencję i smak sera. To już zadanie dla serowara, który w sterowni ustala wszystkie parametry i dodatki produkowanych serów w określonym dniu.
Jak wygląda to pomieszczenie? Odpowiem pytaniem: jak wyobrażacie sobie, dzięki filmom, biuro w fabryce? I dokładnie tak wygląda sterownia w Spomleku - to pomieszczenie z komputerami i ogromną szybą, przez którą widać halę produkcyjną (na zdjęciu).
Wspomniany już serowar dostaje rano informację, ile i jakich serów będzie produkowane w danym dniu - Ustawia wtedy recepturę, wprowadza odpowiednie parametry, odpowiednie ilości i rodzaje szczepów serowarskich - wylicza Wojciech Styś.
I opowiada: Ten sam serowar czuwa nad całym procesem warzenia sera - począwszy od kotła serowarskiego, przez proces napełniania form gęstwą serową, prasowanie, a skończywszy na soleniu sera w specjalnych basenach solankowych. Odpowiedzialny jest również za procesy mycia maszyn i urządzeń oraz skomplikowanego systemu taśmociągów i przenośników. Wiedza, dokładność, staranność, odpowiedzialność, a także zwyczajne koleżeństwo, to cechy bardzo dobrych serowarów. To praca zespołowa. Tacy serowarzy pracują w radzyńskim Spomleku.
Wszystkie komentarze