Instytut Pamięci Narodowej Lublin
1 z 10
Manifest PKWN
71 lat temu, 22 lipca 1944 radio moskiewskie nadało komunikat o utworzeniu w Chełmie - pierwszym za linią Bugu zajętym przez Armię Czerwoną polskim mieście - Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Faktycznie przedstawiciele PKWN przybyli do miasta 5 dni później. W 1945 roku 22 lipca stał się świętem państwowym - nosiło nazwę "Narodowe Święto Odrodzenia Polski".
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
2 z 10
Huczne obchody 22 lipca
Nowe święto obchodzono hucznie. Przeszkodą w tym był termin - wakacje, przez co nie można było wykorzystać uczniów szkół. Obchodom starano się nadać szczególnie uroczystą, a zarazem atrakcyjną oprawę. By przyciągnąć ludzi władza organizowała festyny, zabawy, pokazy artystyczne, a do sklepów w przeddzień trafiały lepsze towary niż zazwyczaj.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
3 z 10
Na socrealistyczną nutę
Socrealistyczną oprawą charakteryzowały się obchody Narodowego Święta Odrodzenia Polski szczególnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ówczesne pochody miały charakter monumentalny i parareligijny. Ich uczestnicy nieśli flagi i transparenty na których widniały hasła wyrażające pełną identyfikację z systemem.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
4 z 10
Świętowanie z mniejszą pompą
Odejście od socrealistycznej stylistyki widać w końcu lat sześćdziesiątych. Wielkie pochody i defilady zdarzały się rzadziej. Dopiero w epoce Gierka charakter obchodów stał się nieco mniej formalny.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
5 z 10
22 lipca na obozach harcerskich i koloniach
22 lipca obchodzono także podczas kolonii letnich czy obozów harcerskich. W kronikach możemy odnaleźć wpisy informujące o uroczystych wieczornicach czy czynach społecznych podejmowanych przez młodzież.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
6 z 10
22 lipca okazją do wydania aktów prawnych
W Narodowe Święto Odrodzenia Polski wydawano też ważne akty prawne. Tak było w przypadku Konstytucji z 1952 r. czy też dekretu znoszącego stan wojenny. Często władze w tym dniu ogłaszały amnestie.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
7 z 10
Wielkie inwestycje otwierane na 22 lipca
By uczcić święto 22 lipca oddawano wielkie inwestycje PRL takie jak Pałac Kultury i Nauki czy Stadion Dziesięciolecia. W Lublinie w 1964 w dzień Narodowego Święta Odrodzenia Polski oficjalnie działalność rozpoczął szpital przy ulicy Jaczewskiego.
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
8 z 10
Robotnicy przekraczają normy
Partia dbała o to, by załogi zakładów podejmowały "zobowiązania lipcowe". W 1951 "Sztandar Ludu", organ prasowy KW PZPR Lublinie informował: "Na cześć 22 Lipca Lubelskie Zakłady Mięsne. Dział produkcji bekonów: brygada ob. Zacharskiego zobowiązała się nie gasić pieca duńskiego przy opalaniu bekonów na okres trzech miesięcy, co da oszczędności 3200 zł. Dział produkcji szynek: podniesie jakość produkcji, zmniejszy przepakowanie puszek do minimum, plan zaś w miesiącu lipcu przekroczy o pięć procent, co pozwoli zaoszczędzić 4200 zł."
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
9 z 10
Chełm -
Ważne miejsce w oficjalnej wersji genezy PKWN przypadło Chełmowi, nazywanemu "miastem PKWN". Wydana została cała seria pamiątkowych medali, takich jak "Dziecku urodzonemu w mieście PKWN" i "Zaślubiony w mieście PKWN".
Instytut Pamięci Narodowej Lublin
10 z 10
Koniec świetowania 22 lipca
22 lipca było świętem państwowym do 1990. Narodowe Święto Odrodzenia Polski zniesiono ustawą 6 kwietnia 1990r.
Wszystkie komentarze