T jak teatr. Bo student nie tylko imprezuje i pije piwo. W Lublinie mamy cztery teatry: Teatr im. Juliusza Osterwy, Teatr Muzyczny, Teatr im. Andersena (dla dzieci) i Teatr Stary (impresaryjny). Oprócz tego w Centrum Kultury działają grupy teatralne, tj. Teatr Provisorium, neTTheatre, Scena Prapremier Invitro i Lubelski Teatr Tańca, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika.
A ci, którzy wolą film od spektaklu, mogą pójść do kina. Jak w każdym większym mieście wszelkie nowości można zobaczyć w sieciówkach, czyli w Cinema City (galeria handlowa Plaza) i Multikinie (galeria handlowa Olimp). Warto też odwiedzić "Bajkę" na miasteczku akademickim. Kino powstało w latach 90., jest dosyć małe, ma swój własny repertuar, nie zawsze z najnowszymi filmami, ale ma swój klimat.
W poniedziałki bilet ulgowy kosztuje 12 zł. A o wszystkim, co w danym miesiącu dzieje się w teatrach, kinach, galeriach sztuki, o cenach biletów i godzinach wejść można przeczytać w ZOOM-ie, czyli popularnym bezpłatnym lubelskim informatorze kulturalnym. Małą, prostokątną książeczkę znajdziecie na uczelniach, czy w CK.
Bez znajomości miasta do różnych miejsc trudno będzie jednak trafić, więc kilka wiadomości o topografii Lublina. Przede wszystkim deptak, tutaj życie toczy się prawie całą dobę. To przestrzeń od ul. Kapucyńskiej do Bramy Krakowskiej, na razie. Bo w przyszłym roku deptak będzie przedłużony aż do ul. 3 Maja. Wtedy też zostanie oddany przebudowany plac Litewski, gdzie teraz można zobaczyć głównie koparki i dźwigi. Wielu studentów jako punkt spotkań wybiera właśnie Litewski albo Bramę Krakowską. Co to miasteczko akademickie? Są tu wydziały UMCS, biblioteka, akademiki, Chatka Żaka, AOS (Akademicki Ośrodek Sportowy) i oczywiście sklepy, knajpy - wszystko, czego student potrzebuje do życia. Politechnika Lubelska swój kampus ma przy ul. Nadbystrzyckiej. Studenci spoza Lubelszczyzny będą korzystać jeszcze z dwóch miejsc. W Lublinie mamy całkiem ładny dworzec PKP i ten drugi, którego rewitalizacja zapowiadana jest od wielu lat, niestety, bez większych efektów, czyli dworzec PKS, tuż pod Zamkiem Lubelskim.
Wszystkie komentarze