1 z 20
Podróż w czasie
Fotografie zostały przyniesione do Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. Tam je zeskanowano. Ten zbiór to jak podróż w czasie. Zawiera wiele scen z życia codziennego miasta - choćby montaż znaków drogowych, naprawę bruku czy przyjazd delegacji. Fotografie powstały na przełomie lat 60. i 70.
Na zdjęciu ul. Kunickiego w 1971 r.
2 z 20
Urząd z Lipowej
Większość zdjęć opatrzona jest pieczęcią, z której wynika, że były własnością 'wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, miejskiego zarząd dróg, mostów i zieleni'. Jednostka podlegała Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i urzędowała przy ul. Lipowej 4. Prezydia MRN zarządzały miastami w okresie PRL.
Na zdjęciu ul. Gazowa
3 z 20
Gospodarskie oko
To tłumaczy niektóre tematy podejmowane przez fotografa, który skupia się na budowie dróg, remontach ulic czy pracach porządkowych.
Na zdjęciu dawna ul. PKWN, czyli obecna Głęboka. Widoczne na nim worki z ziemią być może potrzebne były do zrobienia nowego trawnika
4 z 20
Jest i donos
Wśród znalezionych fotografii jest też zdjęcie z ul. Sądowej 10, które przedstawia robotników siedzących na rusztowaniach. Wyróżnia je komentarz autora: 'Nic się nie robi od miesiąca'.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
5 z 20
Litewski z żołnierzem radzieckim
W 1945 r. władze PRL stworzyły poważną konkurencję dla pomnika Unii Lubelskiej i w centralnej części placu Litewskiego postawiły Pomnik Wdzięczności. Monument przedstawiał żołnierza radzieckiego ze sztandarem na wysokim cokole zrobionym z piaskowca i granitu. Boki pokryte były scenami batalistycznymi. Pomnik od razu wpisano do rejestru zabytków.
Monument został zdemontowany we wrześniu 1990 roku, ale za nim to się stało nie brakowało głosów, by go zostawić jako dowód historii. Próbowano go przekazać do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce lub na cmentarz żołnierzy radzieckich w Kazimierzu Dolnym, ale z powodu jego gabarytów zrezygnowano z przejęcia. W końcu granitowe płyty okładziny cokołu wykorzystano przy budowie pomnika Więźniów Zamku Lubelskiego na cmentarzu przy Lipowej, zaś elementy metalowe sprzedano Gliwickim Zakładom Urządzeń Technicznych.
Na zdjęciu plac Litewski w marcu 1973 r.
6 z 20
Fotograf-pracownik?
Wiadomo, że zdjęcia w większości wykonał Marian Budzyński, prawdopodobnie fotograf Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Jego nazwisko nie pojawia się w innych albumach z fotografiami Lublina z tego okresu.
Na zdjęciu przejście z ul. Hipotecznej na Krakowskie Przedmieście.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
7 z 20
Ogród Saski Inaczej
Zdjęcia przedstawiają Lublin od 1969 do 1973 r. Na zdjęciu Na Ogród Saski w kwietniu 1972 r.
8 z 20
A co się działo w Lublinie?
Z większych inwestycji została uwieczniona budowa trasy W-Z. Inwestycję rozpoczęto niedługo po II wojnie, ale w latach 70 przebudowano trasę na dwujezdniową od skrzyżowania z al. Warszawską do skrzyżowania z Lubartowską.
9 z 20
Skarpa przy ul. Ruskiej
Na zdjęciach widać także budowę muru oporowego przy ul. Ruskiej. Od lat 90. był tu popularny przystanek busów, obecnie przeniesiony nieco dalej na dworzec PKS.
10 z 20
Życie codzienne miasta
Fotograf Prezydium MRN uwieczniał też takie momenty jak montaż czy poprawki znaków drogowych. Z daty na zdjęciu wynika, że takie prace na placu Łokietka wykonywano w 1973 r.
11 z 20
Naprawy bruku
Z kolei w 1971 r. robotnicy musieli wyremontować ul. Wodopojną i Hanki Sawickiej (dzisiejszą Świętoduską). Na zdjęciu w tle widać pawilony rzemieślinicze - budynek stoi do dziś, ale już bez tego szyldu.
12 z 20
Al. Warszawska bez aut
Tylko dwa samochody przy wyjeździe z Lublina w stronę Warszawy? To możliwe, ale w latach 70 . Zdjęcie zostało wykonane w 1973 r.
13 z 20
Kunickiego
Jeszcze jeden wyjazd z miasta. Tym razem to ul. Kunickiego w 1971 r.
14 z 20
Dawne kino
Na zdjęciu z ul. 1Maja można dostrzec szyld nieistniejącego już kina 'Robotnik'.
15 z 20
Przejazd delegacji
To zdjęcie z ul. Lipowej było podpisane jako 'przejazd delegacji na otwarcie pomnika na Majdanku'. Pomnik Walki i Męczeństwa przy Państwowym Muzeum na Majdanku został odsłonięty w niedzielę 21 września 1969 r. Prasa podawała, że w uroczystościach udział wzięły dziesiątki tysięcy osób. Na zdjęciu widać zapewne kolumnę rządową z premierem Józefem Cyrankiewiczem.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
16 z 20
Krakowskie Przedmieście
Tak główna ulica Lublina wyglądała w kwietniu 1971. Dziś są tam inne słupki odgradzające chodnik od ulicy oraz oczywiście latarnie.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
17 z 20
Takie puste już nie bywa
Inny fragment centralnej ulicy miasta. Krakowskie Przedmieście na wysokości hotelu Lublinianka. Samochodów zaledwie garstka.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
18 z 20
I dalej od centrum
Na zdjęciu skrzyżowanie ul. 1 Maja i ul. Kunickiego. W budynku widocznym na pierwszym planie mieścił się kiedyś fotograf 'Zorza'.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
19 z 20
Trasa W-Z
Lata 70 to też budowa trasy W-Z. Inwestycja ruszyła niedługo po II wojnie, ale w latach 70 przebudowano trasę na dwujezdniową od skrzyżowania z al. Warszawską do skrzyżowania z Lubartowską.
Fot. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
20 z 20
Rondo przy cerkwi
To jedno z miejsc w Lublinie, które bardzo zmieniło się od lat 70. Dzisiaj wybudowane w tym miejscu skrzyżowanie - rondo Metropolity Piotra Mohyły - to bardzo ruchliwe miejsce. Na zdjęciu widać starą organizację ruchu - samochody nie mogły wjeżdżać na ul. Ruską. Budynku po lewej stronie też już nie ma. W jego miejscu stanął zupełni nowy.
Korzystałam z tekstu Haliny Landeckiej 'Historia jednego pomnika'.
Wszystkie komentarze