Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie Lublin bez obwodnicy i drogi ekspresowej do Kurowa. W godzinach szczytu przejazd z Felina na Sławinek zajmowałby półtorej godziny. Środkiem Lublina, obok zamku i starego miasta sunęłyby wielkie ciężarówki od granicy. Jeszcze gorzej byłoby z wjazdem do miasta od strony Kurowa. Szczególnie w piątkowy wieczór pokonanie 30-kilometrowego odcinka, jadąc zderzak, w zderzak, pochłonęłoby pewnie co najmniej dwie godziny!
Rozpoczynając opowieść o ekspresówce nie sposób nie wspomnieć o końcu 2010 r., kiedy rząd PO-PSL zaczął się wahać, czy przeznaczyć na tę inwestycję pieniądze unijne, bo część funduszy na drogę trzeba było wydać z własnej kieszeni (patrz ramka ponizej). Protestowali związkowcy, przedsiębiorcy, politycy, samorządowcy, media. Były pikiety w Warszawie, billboardy, listy do polityków i zbieranie podpisów pod petycją. W efekcie premier Donald Tusk się ugiął.
JAKUB ORZECHOWSKI
Ekspresówkę oddano do użytku jesienią 2014 r., cała inwestycja to 70 km, która połączyła Piaski z tzw. północną obwodnicą miasta i Kurowem. Efekty nowości widać było w ciągu kilku dni. Ruch tranzytowy został wyprowadzony z centrum miasta, a aleje Witosa, Tysiąclecia i Solidarności stały się drogami o charakterze lokalnym.
Mówiąc o tej inwestycji trzeba przypomnieć o kilometrach nowych, bądź wyremontowanych dróg dojazdowych do obwodnicy jak przedłużenie al. Solidarności, ul. Bohaterów Września (droga równoległa do ul. Poligonowej), czy ul. Mełgiewską.
Ale to był dopiero początek drogowej rewolucji, bo pod koniec 2016 r. otwarto zachodnią obwodnice Lublina, czyli dziesięciokilometrowy odcinek przyszłej ekspresówki S19 biegnącej w stronę Rzeszowa. Ale to już inny unijny program obejmujący lata 2014-20. Przy jego wsparciu powstała oddana niedawno do użytku obwodnica Puław, która połączyła miasto z S 17. Przy okazji warto przypomnieć, że z tego samego programu drogowcy budują ekspresówkę z Kurowa w stronę Warszawy.
***
Budowa drogi ekspresowej S 17, odcinek Kurów-Lublin-Piaski.
Wartość ogółem: 3,3 mld zł, dofinansowanie UE: 2,26 mld zł
Źródło: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
Zrealizowane
Wszystkie komentarze